Małpia ospa: jak pobierać materiał do badań? Są już najważniejsze wytyczne

Autor: oprac. JKB • Źródło: pzh.gov.pl, Rynek Zdrowia02 czerwca 2022 11:00

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przedstawił najważniejsze wytyczne dotyczące pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażenia małpią ospą.

Małpia ospa: jak pobierać materiał do badań? Są już najważniejsze wytyczne
Przekazano wskazówki dotyczące pobrania materiału w kierunku małpiej ospy. Fot. AdobeStock
 • W związku z ryzykiem wystąpienia przypadków zakażenia małpią ospą Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przedstawił najważniejsze wytyczne dotyczące pobierania materiału klinicznego 
 • Jak czytamy w dokumencie, podejrzenie zakażenia małpią ospą powinno być postawione na podstawie zarówno klinicznych, jak również epidemiologicznych przesłanek
 • Zalecany materiał do badania diagnostycznego to materiał ze zmian skórnych, w tym także wymazy z powierzchni zmiany
 • Co ważne, próbki po pobraniu należy zamrozić jak najszybciej i mogą być w ten sposób przechowywane przez maksymalnie 7 dni

Wytyczne dotyczące pobierania materiału

Od kilku tygodni media alarmują o nowych przypadkach zakażeniach małpią ospą w krajach europejskich i nie tylko. To choroba zakaźna odzwierzęca, wywoływana przez wirus ospy małpiej należący do Orthopoxvirus.

Najczęściej choroba występuje w Afryce Środkowej i Zachodniej. Wirus małpiej ospy u ludzi może być również przenoszony drogą kropelkową lub za pośrednictwem materiału skażonego (np. pościel, ubrania). Nie rozprzestrzenia się on jednak łatwo między ludźmi. 

W związku z ewentualnym wystąpieniem przypadków małpiej ospy w Polsce, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował najważniejsze wytyczne związane z pobraniem materiału klinicznego w kierunku zakażenia.

Najważniejsze informacje związane z pobraniem materiału

Przede wszystkim, jak czytamy na wstępie wytycznych, podejrzenie zakażenia małpią ospą powinno być postawione na podstawie zarówno klinicznych oraz epidemiologicznych przesłanek. Jednak ze względu na możliwość wystąpienia podobnych objawów w przebiegu innych zakażeń (w przypadku braku informacji o ewentualnym narażaniu na zakażenie małpią ospą), wskazane jest wdrożenie co najmniej równoległej diagnostyki różnicującej.

Podkreślono także, że Monkeypox virus zaliczany jest do 3 grupy zagrożenia co oznacza, że:

 • badania diagnostyczne (a przynajmmniej etap inaktywacji próbki) należy wyłącznie prowadzić w warunkach zapewniających co najmniej 3 stopień hermetyczności (Laboratorium BSL3) z zapewnieniem odpowiednich środków ochrony osobistej i środków ochrony,
 • podstawową metodą diagnostyczną jest poszukiwanie swoistych sekwencji w genomie wirusa np. PCR, PCR+sekwencjonowanie itp.,
 • w celu weryfikacji rozpoznania lub diagnostyki ukierunkowanej na zakażenie Monkeypox virus, odpowiednio zapakowane próbki należy przesłać do Zakładu Wirusologii NIZP PZH-PIB.

W celu ograniczenia ryzyka zakażenia pracowników szpitala lub laboratorium, należy traktować każdy pobrany materiał jako wysoce zakaźny – podano.

Jaki materiał jest zalecany do pobrania?

W komunikacie przedstawiającym wytyczne związane z materiałem do badania diagnostycznego wskazano, jaki materiał jest najbardziej zalecany.

Materiał kliniczny zalecany:

 • materiał ze zmian skórnych, w tym wymazy z powierzchni zmiany i/lub wysięku, łuski z więcej niż jednej zmiany lub strupy ze zmian. Materiał taki najlepiej umieścić w podłożu transportowym wirusowym tzw. VTM;

 Dopuszcza się umieszczanie fragmentów więcej zmian skórnych tego samego typu w 1 próbówce z VTM. Nie należy łączyć w jednej próbówce zmian różnego typu, czyli zmian chorobowych, strupów i płynów pęcherzykowych. Próbki takie należy trzymać w ciemności i w odpowiedniej temperaturze (jak najszybciej zamrozić, a jeśli to niemożliwe to w warunkach 2-8°C).

Uzupełniający materiał kliniczny:

 • wymaz z gardła, mocz, nasienie męskie, wymaz z odbytu/z dróg płciowych, krew pobrana na EDTA,
 • zaleca się także pobranie surowicy do ewentualnych badań serologicznych/ potwierdzających.

Wszystkie próbki po pobraniu należy zamrozi jak najszybciej (w minus 20°C lub w niższej temperaturze) i tak mogą być przechowane/transportowane do maksymalnie 7 dni. Jeśli przechowywanie/transport dłużej niż 7 dni – konieczne mrożenie w temperaturze minus 70°C.

Jak wygląda transport próbek?

 • temperatura poniżej 0°C (najlepiej z suchym lodem)
 • opakowanie składające się z 3 warstw:

- opakowanie wewnętrzne: jałowe, szczelne, nietłukące, w którym znajduje się próbka

- opakowanie wtórne: sztywne, szczelne, zawierające materiał chłonny

- opakowanie zewnętrzne: sztywne, utrzymujące zimno, odpowiednio oznakowane

- wszystkie części opakowania po zamknięciu muszą zostać zdezynfekowane i dopiero wtedy pakowane w kolejną warstwę opakowania

- dokumenty związane z próbką muszą znajdować się na części zewnętrznej – odpowiednio zabezpieczone.

 • transport lotniczy – zgodnie z UN2814, klasa 6.2.

Z kolei pozostałości należy traktować jako potencjalnie zakaźne i poddawać je dezynfekcji/ sterylizacji zgodnie z procedurami danego laboratorium.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum