Małpia ospa. "Wszystkie przypadki zidentyfikowane jako wariant zachodnioafrykański"

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia26 maja 2022 06:30

Małpia ospa rozprzestrzenia się po Europie i świecie. Według dr n. med. Karoliny Krupy-Kotary z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego sytuacja jest rozwojowa.

Małpia ospa. "Wszystkie przypadki zidentyfikowane jako wariant zachodnioafrykański"
"Wszystkie przypadki zostały zidentyfikowane jako zakażone wariantem zachodnioafrykańskim". Fot. Shutterstock
  • Małpia ospa rozprzestrzenia się po Europie i świecie. Jej objawy są bardzo podobne do tych obserwowanych w przeszłości u chorych na ospę wietrzną
  • - Małpia ospa jest zwykle chorobą samoograniczającą się tzn., że może ustąpić także bez leczenia, ale może mieć ciężki przebieg u niektórych osób z grup ryzyka - przypomina dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Jak twierdzi ekspertka SUM, sytuacja jest rozwojowa. Światowa Organizacja Zdrowia oczekuje, że w miarę rozszerzania nadzoru w krajach nieendemicznych będzie więcej przypadków małpiej ospy

"Małpia ospa jest zwykle chorobą samoograniczającą"

Małpia ospa rozprzestrzenia się po Europie i świecie. Do Światowej Organizacji Zdrowia od 13 maja tego roku zgłoszono przypadki z 12 państw członkowskich, które nie są endemiczne dla wirusa oraz z trzech regionów WHO (takich, gdzie nie występują w nich stałe zachorowania na daną chorobę, w liczbie, która utrzymuje się przez wiele lat na tym samym poziomie). 

Przypomnijmy, że małpia ospa jest wirusową chorobą odzwierzęcą (wirus przenoszony na ludzi przez zwierzęta), której objawy są bardzo podobne do tych obserwowanych w przeszłości u chorych na ospę wietrzną, choć klinicznie są mniej nasilone. Wywoływana jest przez wirusa małpiej ospy, należącego do rodzaju Orthopoxvirus z rodziny Poxviridae.

- Wirus małpiej ospy przenosi się z jednej osoby na drugą przez bliski kontakt ze zmianami chorobowymi, płynami ustrojowymi, kropelkami oddechowymi i skażonymi materiałami, takimi jak pościel - przypomina dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stwierdzono również, że różne gatunki zwierząt są podatne na zakażenie wirusem małpiej ospy. 

- Małpia ospa jest zwykle chorobą samoograniczającą się tzn., że może ustąpić także bez leczenia, ale może mieć ciężki przebieg u niektórych osób z grup ryzyka, takich jak dzieci, kobiety w ciąży lub osoby z obniżoną odpornością z powodu innych chorób - dodaje dr Karolina Krupa-Kotara.

Sytuacja jest rozwojowa - uważa ekspertka SUM

Na podstawie aktualnie dostępnych informacji, przypadki zostały zidentyfikowane głównie, ale nie wyłącznie, wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM) szukających opieki w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej i poradniach zdrowia seksualnego.

Jak twierdzi ekspertka SUM, sytuacja jest rozwojowa. Światowa Organizacja Zdrowia oczekuje, że w miarę rozszerzania nadzoru w krajach nieendemicznych będzie więcej przypadków małpiej ospy.

Obecnie dostępne dowody sugerują, że najbardziej zagrożone są osoby, które miały bliski kontakt fizyczny z osobą chorą na małpią ospę, podczas gdy u tej osoby wystąpiły objawy.

WHO pracuje również nad zapewnieniem wytycznych dotyczących ochrony pracowników opieki zdrowotnej i innych pracowników służby zdrowia, którzy mogą być narażeni na ryzyko.

U osób po kontakcie niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

  • ból głowy,
  • ostry początek gorączki (powyżej 38,5°C),
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • bóle mięśni i całego ciała, a także
  • ogólne osłabienie.

- Jak dotąd wszystkie przypadki, których próbki potwierdzono metodą PCR, zostały zidentyfikowane jako zakażone wariantem zachodnioafrykańskim. Sekwencja genomu z próbki wymazu pobranej z potwierdzonego przypadku w Portugalii wykazała bliskie dopasowanie wirusa małpiej ospy wywołującego obecną epidemię do przypadków eksportowanych z Nigerii do Wielkiej Brytanii, Izraela i Singapuru w latach 2018-2019 - ocenia dr Krupa-Kotara.

W krajach nieendemicznych, w których stwierdzono przypadki choroby, prowadzone są obecnie dalsze badania w zakresie zdrowia publicznego, w tym intensywne poszukiwanie przypadków i ustalanie kontaktów, badania laboratoryjne, postępowanie kliniczne i izolacja wraz z opieką wspomagającą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum