Małopolskie: 11 tys. pacjentów z objawami grypy w pierwszym tygodniu grudnia, a…

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2019 19:20

Tylko w pierwszym tygodniu grudnia małopolscy lekarze przyjęli ponad 11 tys. pacjentów z objawami grypy, a sezon na zachorowania dopiero nadchodzi.

Małopolskie: 11 tys. pacjentów z objawami grypy w pierwszym tygodniu grudnia, a…
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Dziennik Polski, dane sanepidu wskazują, że tylko w Krakowie od początku sezonu infekcyjnego do lekarzy z objawami grypy zgłosiło się ponad 30 tys. dorosłych i dzieci. W Tarnowie zachorowało ponad 8 tys. osób, w Bochni i okolicach blisko 11,5 tys.

Łącznie w całym województwie wirus grypy dopadł już 115 tys. Małopolan. 272 z nich lekarze musieli skierować po pomoc do szpitali, głównie ze względu na zaostrzone objawy ze strony układu oddechowego i krążeniowego. To o ponad sto osób więcej niż trafiło na oddziały szpitali w analogicznym okresie ubiegłego roku - wylicza dziennik.

Eksperci podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem profilaktyki wirusa grypy są szczepienia, zalecane szczególnie osobom z grup ryzyka. Dr Jerzy Radziszowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Diamed w Krakowie podaje, że jeszcze dziesięć lat temu w placówce rocznie szczepiono przeciwko grypie ok. 700-800 osób, teraz to ok. 100 osób.

- Na przestrzeni ostatnich dwóch lat zainteresowanie pacjentów wprawdzie nieznacznie wzrosło, ciągle jest ono jednak na bardzo niskim poziomie - mówi dr Radziszowski.

Więcej: dziennikpolski24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum