MZ: w ostatnim tygodniu września blisko 130 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP07 października 2022 15:23

W ostatnim tygodniu września odnotowaliśmy w Polsce blisko 130 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 59 tys. spośród wszystkich chorych to dzieci do 14. roku życia. Do szpitali trafiły 324 osoby – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

MZ: w ostatnim tygodniu września blisko 130 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
MZ apeluje ws. szczepień przeciwko grypie. Fot. Shutterstock
  • W ostatnim tygodniu września ponad 130 tys. osób zachorowało na grypę. Z tej liczby 59 tys. to były dzieci do 14 roku życia
  • Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie otrzymują kobiety w ciąży i seniorzy w wieku 75 plus
  • Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta

MZ apeluje ws. szczepień przeciw grypie

"Szczepmy się przeciw grypie" - zaapelował resort zdrowia na Twitterze.

Szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć od 1 września w placówkach medycznych, m.in. w POZ i aptekach.

Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie otrzymują kobiety w ciąży i seniorzy w wieku 75 plus. Szczepionki z częściową refundacją mogą kupić między innymi pacjenci w wieku 18-65 lat, narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych i pacjenci 65 plus.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, a NFZ płaci za szczepienie.

Kto może kwalifikować do szczepienia?

Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta. Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.

Listy punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie, opublikowane są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum