×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lockdown i noszenie maseczek ograniczyły skutki pandemii

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP28 sierpnia 2023 18:30

Nie ma żadnych wątpliwości, że przed wprowadzeniem szczepień lockdown, dystans społeczny i noszenie maseczek ograniczyły skutki pandemii - wykazał raport brytyjskich specjalistów. Zaznaczają, że to ważne wnioski także na przyszłość.

Lockdown i noszenie maseczek ograniczyły skutki pandemii
Skutzne metody ograniczania pandemii COVID0-19 wg naukowców. Fot. Adobestock
  • Eksperci Royal Society przeanalizowali tysiące badań dotyczących tego, jak skuteczne były metody nie związane ze szczepieniami
  • Wziel ipod uwagę takie, jak izolacja społeczna, noszenie maseczek i wykonywanie testów
  • Uznali, że okazały się one "jednoznacznie skuteczne" w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2

Skuteczne metody na COVID-19

- One (te metody - przyp. PAP) działają - powiedział główny autor raportu prof. Mark Walport. Jego zdaniem przedsięwzięcia, jakie podjęto uratowały wiele osób przed infekcją i zgonem w okresie, gdy nie było jeszcze szczepionki ani skutecznych leków przeciwwirusowych.

Ekspert zwraca uwagę, że wnioski te są ważne również na przyszłość, gdyż może pojawić się kolejna epidemia i to jeszcze groźniejsza niż COVID-19. Zaznacza, że skuteczność lockdownu oraz innych zaleceń, jak noszenie maseczek, zależą głównie od tego, w jakim momencie je wprowadzono i jaki był wtedy poziom zakażeń.

Wskazuje na to współautor raportu prof. Salim Abdool Karim z Uniwersytetu KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki. "Nie można czekać aż do chwili, gdy nie ma już żadnych wątpliwości. Należy działać i to zdecydowanie, tę trudną decyzję trzeba podjąć" - podkreślił.

Według prof. Walporta dla rządu główna trudność polega na tym, by zrównoważyć korzyści, jakie daje wprowadzenie obostrzeń w redukcji transmisji zakażeń, z powodowanymi przez nie skutkami społeczno-gospodarczymi.

Z raportu wynika, że najbardziej efektywne było wprowadzenie dystansu społecznego i lockdownu. Pomocne było zamykanie granic oraz wprowadzenie kwarantanny dla osób z wykrytą infekcją. Ma to jednak znaczenie tylko wtedy, gdy w danym kraju jest mniej zakażeń niż w innych regionach. "Gdy jednak poziom zakażeń jest podobny, nie ma to już znaczenia" - dodaje prof. Walport. Zbędne okazało się też badanie temperatury ciała osób podróżujących.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze