Liczba hospitalizacji dzieci z powodu grypy i RSV spada. "Ferie zimowe powinny jeszcze wyhamować zakażenia"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 stycznia 2023 13:08

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że spada liczba hospitalizacji dzieci z powodu infekcji grypy i RSV.

Liczba hospitalizacji dzieci z powodu grypy i RSV spada. "Ferie zimowe powinny jeszcze wyhamować zakażenia"
Minister zdrowia potwierdził spadek liczby hospitalizacji dzieci. Fot. Shutterstock
  • - Spada liczba hospitalizacji dzieci. Z powodu infekcji grypowych i RSV mamy o 10 proc. mniej zajętych łóżek w porównaniu do ubiegłego tygodnia - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Zdaniem szefa resortu zdrowia oznacza to, że mamy za sobą szczyt epidemiczny
  • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że w pierwszej połowie stycznia zanotowano ponad 559 tys. przypadków grypy

Mniej hospitalizacji dzieci

- Kolejny sygnał świadczący, że szczyt epidemiczny grypy jest za nami. Spada liczba hospitalizacji dzieci. Z powodu infekcji grypowych i RSV mamy o 10 proc. mniej zajętych łóżek w porównaniu do ubiegłego tygodnia - napisał we wtorek na Twitterze szef MZ. - Rozpoczęte ferie zimowe powinny jeszcze bardziej wyhamować zakażenia - ocenił.

W poniedziałek - 16 stycznia - minister informował, że nowe dane epidemiczne potwierdzają przejście szczytu fali grypowej. -  W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy o ponad 50 tys. infekcji grypowych mniej niż tydzień wcześniej - podał tego dnia na Twitterze.

Dane o zakażeniach na grypę i RSV

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego mówią, że od 1 do 7 stycznia było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, zaś od 8 do 15 stycznia - 252 837; łącznie to 559 474.

W pierwszym tygodniu stycznia wystawiono z powodu grypy i jej podejrzeń 2891 skierowań do szpitala, zaś w drugim - 2387. Z powodu grypy zmarły dotąd w styczniu 33 osoby - siedem w pierwszym tygodniu i 26 w tygodniu od 8 do 15 stycznia.

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Zakażenia wirusem RSV to najczęstsze infekcje dróg oddechowych u noworodków i niemowląt. Jest to tzw. syncytialny wirus nabłonka oddechowego (respiratory syncytial virus - RSV). Rozprzestrzenia się drogą kropelkową we wszystkich grupach wiekowych. Objawem tego zakażenia jest katar, złe samopoczucie oraz gorączka. U dzieci bardziej podatnych na infekcję może dojść do zapalenia płuc lub zapalenia oskrzelików, a także do zaburzenia pracy serca, duszności wydechowej oraz apatii i nadmiernej senności.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum