Kwarantanna przez małpią ospę. Pierwszy kraj na świecie wprowadził obostrzenia

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 maja 2022 11:49

Osoby zarażone wirusem małpiej ospy muszą przebywać w izolacji przez 21 dni. Belgia jest pierwszym krajem, który wprowadził obowiązek kwarantanny dla osób zarażonych tym wirusem.

Kwarantanna przez małpią ospę. Pierwszy kraj na świecie wprowadził obostrzenia
W Belgii wprowadzono kwarantannę dla osób zakażonych małpią ospą. Fot. AdobeStock
  • Osoby zarażone wirusem małpiej ospy muszą przebywać w izolacji przez 21 dni - poinformowały belgijskie media
  • Dotychczas w Belgii wykryto cztery przypadki zakażenia. Jednak wirus szybko rozprzestrzenia się po całej Europie. Zakażenia potwierdzono również m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii
  • WHO podkreśla, że wirus małpiej ospy może rozprzestrzeniać się m.in. poprzez rany, płyny ustrojowe, materiały takie jak pościel

Kwarantanna przez małpią ospę. Pierwszy kraj na świecie wprowadził obostrzenia

Z informacji dziennika "De Standaard" wynika, że w Belgii dotychczas wykryto cztery przypadki infekcji wirusem. Od tego weekendu zarażeni muszą przebywać w kwarantannie.

Wirus małpiej ospy występuje głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej. Należy do tej samej rodziny co ospa. Objawy są również podobne: gorączka, ból głowy, bóle mięśni, dreszcze i wysypka. Na skórze tworzą się pęcherze wypełnione przezroczystym płynem lub ropą. W pewnym momencie te pęcherze pękają i tworzą się skorupy.

Wirus pojawił się już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Włoszech, Szwecji, Izraelu, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że może on rozprzestrzeniać się poprzez rany, płyny ustrojowe, materiały takie jak pościel, ale także może być obecny w powietrzu.

Belgijski wirusolog Marc Van Ranst twierdzi na łamach "De Standaard", że ta ostatnia droga nie jest jeszcze potwierdzona i jest to obecnie przedmiotem badań.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum