Kujawsko-Pomorskie: w przedszkolu pojawiła się gruźlica

Autor: Nasze Miasto/Rynek Zdrowia • • 01 września 2017 14:59

Po tym jak u jednej z kucharek w przedszkolu nr 4 w Lipnie (Kujawsko-Pomorskie) wykryto gruźlicę, przebadano również maluchy. U jednego z przedszkolaków również znaleziono prątki gruźlicy. Na badania czeka jeszcze czterdziestka dzieci.

Kujawsko-Pomorskie: w przedszkolu pojawiła się gruźlica
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lipnie informację o tym, że pracownica przedszkola jest chora, otrzymała 18 maja. Trafiły do nich wówczas  wyniki z innego szpitala. Nadzorem lekarzy objęta została rodzina chorej kobiety, badaniom mieli poddać się także pracownicy przedszkola i dzieci. Rodzicie mogli wybrać płatne badania (test DNA na podstawie próbki krwi) lub na NFZ.

Część rodziców zdecydowała się na badania płatne. Po badaniach okazało się, że jedna z dziewczynek również ma gruźlicę. Podobno rodzice ubiegają się od miasta o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Na badania czeka jeszcze około 40-osobowa grupa przedszkolaków, która nie mogła zostać przebadana, bo była chora na ospę.

To nie jedyne zachorowania w regionie. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przedszkolu nr 5 i w Karnkowie.

Miasto zaznacza, że nie będzie zwracać za wykonanie płatnych badań u dzieci. Jak podkreślają urzędnicy, była możliwość wyboru darmowych badań.

Więcej: lipno.naszemiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum