Kraska: szczyt zachorowań na grypę, a RSV w odwrocie. Widać to też w szpitalach

Autorzy: PAP; KM • Źródło: Sedno sprawy Radia Plus, PAP/Rynek Zdrowia10 stycznia 2023 09:39

Jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę. Zapadalność w dalszym ciągu jest wysoka, to 115 osób na 100 tys. mieszkańców. Obserwujemy jednak zdecydowany spadek zachorowalności wśród najmłodszych dzieci - mówił w Radiu Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska: szczyt zachorowań na grypę, a RSV w odwrocie. Widać to też w szpitalach
- Spływają sygnały ze szpitali: widać, że tych dzieci jest zdecydowanie mniej, niż było w okresie przedświątecznym - mówił wiceminister Waldemar Kraska. Fot. Shutterstock
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował wczoraj, że w minionym tygodniu mieliśmy ponad 306 tysięcy infekcji i podejrzeń infekcji grypowych
  • To minimalnie wyższy wynik niż tydzień wcześniej
  • W związku z tym w ocenie wiceministra Waldemara Kraski "wszystko wskazuje, że jesteśmy w tej chwili na szczycie zachorowań, jeżeli chodzi o grypę"

Zapadalność na grypę wciąż wysoka

Wiceszef MZ był pytany we wtorek w Radiu Plus o sytuację związaną z grypą, koronawirusem i RSV.

- Zapadalność w dalszym ciągu jest wysoka: to jest 115 osób na 100 tys. mieszkańców, w poprzednim tygodniu to było 113, czyli jest niewielki wzrost, ale myślę, że dochodzimy już w tej chwili do sytuacji stabilnej, szczególnie, że także obserwujemy - i to zdecydowanie obserwujemy - spadek zapadalności wśród tych najmłodszych, czyli dzieci do 14. roku życia - poinformował wiceminister.

- W ciągu ostatniego tygodnia, między 1 a 7 stycznia zachorowało 110 tys. dzieci. To jest 1/3 - tylko albo aż - jeżeli mówimy o tych młodych - zaznaczył.

- Wydaje się, że także wirus RSV, który atakował bardzo agresywnie na początku grudnia i w ciągu poprzedniego miesiąca, w tej chwili zdecydowanie już jest w odwrocie - dodał wiceminister.

Poprawa przekłada się także na hospitalizacje. Jak przyznał Kraska, do ministerstwa spływają sygnały ze szpitali: widać, że tych dzieci jest zdecydowanie mniej, niż było w okresie przedświątecznym, co jest wynikiem przerwy między świętami Bożego Narodzenia a nowym rokiem. - Teraz wydaje się, że też będzie dobry okres, bo dzieci rozpoczynają ferie - dodał.

Ograniczenia odwiedzin w szpitalach to nie nowość

Okresy podwyższonej zachorowalności wiążą się z ograniczeniami dotyczącymi odwiedzin w szpitalach. Jak ocenił Kraska, nie jest to nowością.

- To nie jest żadna nowość w sezonach grypowych, rzeczywiście takie ograniczenia, jeżeli chodzi o kontakty odwiedzających z chorymi, występowały. Myślę, że to jest dobry kierunek, aby w tym najgorszym okresie - mówimy tu o chorych, którzy przebywają w szpitalach - nie narażać ich dodatkowo na infekcję grypową. Przypomnę, że w dalszym ciągu obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, poradniach czy aptekach - dodał.

Kraska poinformował też, że w ciągu minionej doby odnotowano 504 zakażenia koronawirusem i 15 zgonów, z kolei z powodu grypy w ciągu ostatniego tygodnia zmarło 7 osób, głównie powyżej 65. roku życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum