Kraków: część miasta uznano za obszar zapowietrzony

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2017 15:54

W Krakowie po raz pierwszy, rozporządzeniem wojewody, zostały wyznaczone strefy zapowietrzenia i zagrożenia chorobą. Decyzje te podjęto w związku z wykryciem i likwidacją ogniska wirusa. Wiąże się z tym wiele zakazów, m.in. sprzedaży jaj i drobiu w punktach bez nadzoru sanitarnego.

Kraków: część miasta uznano za obszar zapowietrzony
Kraków: miasto rozpoczęło walkę z ptasią grypą. FOT. Dick Daniels/Wikimedia Commons

Jedna trzecia powierzchni Krakowa znalazła się w strefach objętych zakazami handlu mięsem drobiowym i jajami na targowiskach. Produkty te można kupować jedynie w sklepach i budkach, gdzie jest gwarancja nadzoru sanitarnego.

Agnieszka Szewczyk-Kuta, małopolski wojewódzki lekarz weterynarii, uspokaja, że wirus jest nieszkodliwy dla człowieka, jednak należy podjąć działania, które uniemożliwią ewentualne jego rozprzestrzenienie się. Dlatego właśnie wyznaczono strefy i wydane zostały zalecenia.

W promieniu trzech kilometrów od ogniska choroby (ul. Warchałowskiego w Krakowie) obowiązuje tzw. strefa zapowietrzenia. Na jej granicach ustawione zostały znaki informacyjne o treści: "Wysoce zjadliwa grypa ptaków - obszar zapowietrzony".

Żeby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko przenoszenia choroby, nie wolno dotykać ptaków, np. łabędzi podczas karmienia. Podczas mycia samochodu czy okien należy używać jednorazowych rękawiczek, by uniknąć kontaktu z ptasimi odchodami i dokładnie myć naczynia, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym. Mięso drobiowe i jaja trzeba poddawać obróbce termicznej (wirus ginie w temp. 70 stopni) i powstrzymać się od jedzenia surowych jaj. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum