×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Koronawirus. Ekspert ostrzega: nawet 100 tys. zakażeń omikronem dziennie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP07 stycznia 2022 14:45

Zdaniem prof. Macieja Banacha z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi już wkrótce omikron może odpowiadać za blisko 100 tys. zakażeń dziennie.

Koronawirus. Ekspert ostrzega: nawet 100 tys. zakażeń omikronem dziennie
Omikron może wkrótce dominować w Polsce. Fot. Shutterstock
  • Zdaniem prof. Macieja Banacha wariant omikron będzie wkrótce dominującą mutacją w Polsce
  • - Sto tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem w wersji omikron dziennie może być w Polsce na przełomie stycznia i lutego  - powiedział ekspert
  • Jak dodał specjalista, za 95 proc. wszystkich przypadków w zachodniej Europie oraz USA omikron

Niepokojące doniesienia o omikronie

Zdaniem naukowca wariant omikron, który pojawił się w listopadzie ub. roku, będzie już wkrótce dominował w Polsce pod względem liczby wywołanych zakażeń SARS-CoV-2.

- Co do tego nie ma wątpliwości. Pokazują to przykłady innych krajów w zachodniej Europie i rozwój pandemii w Stanach Zjednoczonych, gdzie za 95 proc. przypadków zakażeń odpowiada omikron - podkreślił.

- Na przykład w USA rejestruje się po ponad pół miliona zakażeń dziennie, w Wielkiej Brytanii ok. 250 tys. zakażeń, a we Francji, Hiszpanii i Włoszech ponad 100 tys. infekcji koronawirusem w wariancie omikron dziennie - podkreślił profesor Banach.

Ekspert przestrzega przed nową mutacją

- Zakładam, że wkrótce w Polsce pojawi się fala zakażeń, gdzie liczba infekcji, głównie omikronem osiągnie nawet 100 tys. przypadków dziennie - ostrzegł epidemiolog.

- Jeśli poziom testowania będzie odpowiedni, bo jeżeli będzie mniejszy, tych wykrytych przypadków może być oczywiście mniej - zaznaczył. - Omikron jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźny - przypomniał.

- Moim zdaniem 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem w wersji omikron dziennie może być tym problemem, który dotknie nas na przełomie stycznia i lutego tego roku - powiedział PAP prof. Banach. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze