Koniec epidemii. Prof. Filipiak: jedyną osobą, która może to ogłosić, jest szef WHO

Autor: oprac. JKB • Źródło: TV Orion, Rynek Zdrowia28 kwietnia 2022 10:15

- Mamy cały czas problem pandemii na świecie, mamy nowe mutanty wirusa, mamy hybrydy mutantów znanych, w związku z tym epidemia trwa nadal - wyjaśnił  prof. dr hab. Krzysztof Filipiak.

Koniec epidemii. Prof. Filipiak: jedyną osobą, która może to ogłosić, jest szef WHO
Zdaniem eksperta, epidemia jeszcze się nie skończyła. Fot. Shutterstock
  • Przypomnijmy: w połowie kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że już wkrótce w Polsce zostanie ogłoszony koniec stanu epidemii
  • Do tych słów odniósł się prof. dr hab. Krzysztof Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
  • - Wirus cały czas ewoluuje i może nas w różny sposób zaskoczyć, zmienia się jego zaraźliwość i zjadliwość - wyjaśnił na antenie TV Orion

Koniec epidemii nie taki bliski?

Od kilku tygodni w mediach pojawia się zapowiedź zniesienia epidemii koronawirusa w Polsce. O planowanych zmianach wspomniał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednak nie wszyscy eksperci zgadzają się z tym pomysłem.

- Nie, epidemia się nie skończyła. Jedyną osobą, która może ogłosić koniec epidemii jest szef Światowej Organizacji Zdrowia. Mamy cały czas problem pandemii na świecie, mamy nowe mutanty wirusa, mamy hybrydy mutantów znanych. W związku z tym epidemia trwa nadal, aczkolwiek oczywiście wirus cały czas ewoluuje i może nas w różny sposób zaskoczyć, zmienia się jego zaraźliwość i zjadliwość - powiedział na antenie TV Orion prof. dr hab. Krzysztof Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Przy okazji wspomniał, jak w najbliższych miesiącach może zmienić się sytuacja związana z pandemią.

- Może się zdarzyć na jesieni tak, że będzie jakiś nowy mutant, nowa hybryda – nie wiemy, jaka ona będzie, ale załóżmy pozytywny scenariusz, że ona będzie znowu jeszcze bardziej zaraźliwa. Co jest w tym pozytywnego – że będzie mniej zjadliwa, czyli będziemy się zarażać, chorować, będziemy mieć infekcję, ale bardzo łagodną w przypadku osób, które się zaszczepiły -wskazał.

- Skoro będzie dużo zakażeń, ale nie ciężkich, to obciążone będą nie szpitale, a lekarze pierwszego kontaktu, czyli będzie paraliż Podstawowej Opieki Zdrowotnej na jesieni, jeśli przyjdzie taki mutant covidowy - dodał.

Jak poradzić sobie z leczeniem chorych?

Prof. Filipiak przypomniał, że najważniejszym elementem jest leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem. Dodał również, że Polska jeszcze nie jest w posiadaniu skutecznego leku od Pfizera.

- Trzeba być gotowym na dobre leczenie tych osób. Mamy nowy doustny lek przeciwwirusowy to podawania ambulatoryjnego, którego zasady są bardzo proste. On działa bardzo szybko przy pięciodniowym podawaniu, ta tabletka  w 90 proc. zmniejsza ryzyko trafienia do szpitala i ciężkiego przechorowania i zgonu wyjaśnił.

- Niestety trzeba ją przyjąć do 5 dni od zakażenia, więc okno podania jest bardzo wąskie, wiec jest to duże wyzwanie organizacyjne dla polskiej ochrony zdrowia i rządzących. Ten lek posiada koncern Pfizer, a Polska tego leku do dzisiaj nie zakupiła - zakończył profesor.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum