Kobiety w stałych związkach powinny robić test na HIV co pół roku?

Autor: Wysokie Obcasy/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2019 10:50

Kobiety, które są w stałych związkach, powinny robić test w kierunku HIV co pół roku. Większość moich pacjentek z HIV została zakażona przez męża lub stałego partnera - mówi Wysokim Obcasom dr Aneta Cybula, specjalistka chorób zakaźnych.

Kobiety w stałych związkach powinny robić test na HIV co pół roku?
Większość moich pacjentek z HIV została zakażona przez męża lub stałego partnera - wskazuje specjalistka chorób zakaźnych. Fot. Fotolia

W opinii specjalistki, dobrą praktyką jest też przed wejściem w nowy związek przedstawienie partnerowi wyniku aktualnego testu i poproszenie go o to samo.

Dr Cybula dodaje, że jeśli kobieta ma wielu partnerów seksualnych, powinna wykonywać test nawet co trzy miesiące. Wskazuje, że sporo osób uważa, że jeśli zrobiło test w kierunku HIV raz w życiu i wynik był ujemny, to już nie trzeba go powtarzać. To błąd.

Osoby, które unikają zrobienia testu na HIV, bo boją się wyniku, specjalistka chorób zakaźnych przekonałaby tym, że jeśli ktoś ''zgłosi się odpowiednio wcześnie, to dzięki lekom, które hamują namnażanie wirusa, można sprawić, że organizm pacjenta pozostanie praktycznie nietknięty''.

''Odpowiednio wcześnie'' to najlepiej w ciągu kilku-kilkunastu tygodni od zakażenia. W tym czasie u 70 proc. chorych dochodzi do rozwoju ostrej choroby retrowirusowej.

Więcej: wysokieobcasy.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum