Kobieta złamała warunki kwarantanny. Spędziła w areszcie ponad pięć miesięcy

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP21 grudnia 2021 18:25

Sąd Okręgowy w Toruniu skazał kobietę na karę roku więzienia z warunkowym zawieszeniem. Skazana złamała warunki kwarantanny po zakażeniu koronawirusem, za co miała również zapłacić na rzecz pokrzywdzonych zadośćuczynienie w kwocie po 150 złotych. Sąd Apelacyjny podtrzymał nakaz informowania sądu o przebiegu kary.

Kobieta złamała warunki kwarantanny. Spędziła w areszcie ponad pięć miesięcy
Mieszkanka Torunia złamała warunki kwarantanny. Sąd skazał ją na rok więzienia w zawieszeniu Fot. AdobeStock
  • Mieszkanka Torunia otrzymała rok więzienia w zawieszeniu za złamanie kwarantanny po zakażeniu koronawirusem
  • Kobieta spędziła w areszcie ponad 5 miesięcy
  • Decyzją Sądu Apelacyjnego nie została zwolniona z informowania sądu o przebiegu kary 

Rok więzienia w zawieszeniu za złamanie izolacji po zakażeniu koronawirusem

W maju Sąd Okręgowy w Toruniu skazał Karolinę L. na karę roku więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres roku próby wraz z oddaniem oskarżonej w tym okresie pod dozór kuratora.

Ponadto Karolina L. została zobowiązana do pisemnego informowania sądu, raz na cztery miesiące, o przebiegu okresu próby oraz zapłaty na rzecz 12 pokrzywdzonych osób zadośćuczynienia w kwocie po 150 złotych.

To od tej ostatniej części wyroku sądu niższej instancji apelację wniósł obrońca oskarżonej Mariusz Lewandowski argumentując, że pisemne informowanie sądu przez Karolinę L. jest niezasadne i nielogiczne, skoro i tak jest ona oddana pod nadzór kuratora sądowego.

We wtorek przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyła się rozprawa odwoławcza w tej sprawie.

Ponad 5 miesięcy w areszcie za złamanie kwarantanny

Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy zaskarżony wyrok uznając, że pisemne informowanie sądu przez Karolinę L. o przebiegu odbywania przez nią kary nie jest dublowaniem pracy kuratora.

- Zobowiązanie nałożone w tym punkcie wyroku Sądu Okręgowego dotyczy składania sprawozdań przez samą oskarżoną. Czyli jest formą takiego samo dozoru. Pełni to funkcje wychowawcze oraz indywidualno-prewencyjne. W ten sposób oskarżona pozostając pod presją składania tych zobowiązań sama siebie kontroluje. I te informacje składane przez oskarżoną mogą być weryfikowane przez sąd również z informacjami udzielanymi przez kuratora. Nie ma tu więc żadnego dualizmu - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Marta Urbańska.

Kobieta spędziła w areszcie ponad pięć miesięcy. Trafiła do niego w maju 2020 r. z uwagi na potwierdzenie złamania przez nią zasad izolacji. Pomimo nałożonego na nią takiego obowiązku po zakażeniu koronawirusem, dwukrotnie 30 kwietnia i 2 maja ub. roku udała się m.in. do apteki, sklepów spożywczych oraz sklepu z pamiątkami.

8 lat więzienia za zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób

Zdaniem prokuratury, kobieta "sprowadziła zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób", za co grozi do 8 lat więzienia. Oskarżona mogła spowodować zarażenie koronawirusem u ponad 30 osób.

Karolina L. chciała się poddać dobrowolnie karze, ale strony postępowania nie doszły w tej sprawie do porozumienia. Z tego powodu pod koniec stycznia 2021 r. sprawa trafiła na wokandę Sądu Okręgowego w Toruniu.

W toruńskim sądzie oskarżona wielokrotnie przepraszała za swoje zachowanie.

- Nie miałam wyjścia. Musiałam wyjść wówczas na zakupy i po leki, bo nie miał za mnie kto tego zrobić. Żałuję tego, co się stało. Leczę się na depresję, a pobyt w areszcie był dla mnie strasznym przeżyciem. Nigdy wcześniej nie byłam w takim miejscu - mówiła dziennikarzom Karolina L.

Czytaj: 77-latek poszedł do sklepu mimo izolacji i zakażenia. Grozi mu surowa kara

Czytaj: Toruń: naruszyła zasady kwarantanny, została skazana

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum