Khost-2 to wirus podobny do SARS-CoV-2. Co o nim wiemy? Można się nim zarazić?

Autor: oprac. SzB • Źródło: PAP, portal.abczdrowie.pl, Rynek Zdrowia28 września 2022 17:30

Badacze ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że wirus Khost-2, który jest odporny na obecne szczepionki, może zakażać komórki człowieka.

Khost-2 to wirus podobny do SARS-CoV-2. Co o nim wiemy? Można się nim zarazić?
Khost-2 to wirus podobny do SARS-CoV-2. Co o nim wiemy? Fot. AdobeStock
  • Wirus Khost-2, który odkryto w ROsji, może zakażać także człowieka. Poinformowali o tym naukowcy ze Stanów Zjednoczonych 
  • Należy on do grupy koronawirusów, tej samej co SARS-CoV-2
  • Jak się okazuje, nie działają na niego obecnie dostępne szczepionki. Prof. Michael Letko, jeden z naukowców, przyznaje, że to odkrycie powoduje, iz pojawia się potrzeba opracowania szczepionki uniwersalnej, która będzie działała przeciwko sarbekowirusom

Khost-2 to wirus podobny do SARS-CoV-2

Khost-2 to wirus, który został odkryty pod koniec 2020 roku u rosyjskich nietoperzy. Należy on do tej samej grupy koronawirusów, czyli sarbekowirusów. Wykorzystują one do wniknięcia do organizmu receptor komórkowy ACE2. 

Początkowo wydawało się, że nie zakaża on ludzkich komórek. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych ustalili, że jest inaczej. Ponadto — nie działają na niego obecnie dostępne szczepionki. Nieskuteczne są także przeciwciała, które zostały opracowane w ramach walki z Omikronem. 

Jak podkreśla prof. Michael Letko, to odkrycie powoduje, że jest potrzeba opracowania szczepionki uniwersalnej, która będzie działała przeciwko sarbekowirusom.

Letko dodaje, że "stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkości oraz obecnych kampanii szczepień przeciw SARS-CoV-2". 

"Żaden z tych nowowykrytych wirusów nie stanowił zagrożenia dla człowieka"

"Chosta-2 korzysta z ACE2 (ten sam co dla SC2), ale wykazano to tylko i wyłącznie w warunkach in vitro. Zatem spokojnie" - napisała z kolei w mediach społecznościowych prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, komentując jeden z artykułów dostępnych na ten temat w sieci.

Natomiast w rozmowie z portal.abczdrowie.pl, Szuster-Ciesielska powiedziała, że "publikacje o istnieniu takich wirusów co jakiś czas się pojawiają, ale jak dotąd żaden z wykrytych nowych wirusów nie stanowił zagrożenia dla człowieka". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum