Hiszpania: służby medyczne potwierdziły 30 zakażeń małpią ospą

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP21 maja 2022 16:36

Hiszpańskie służby medyczne potwierdziły do sobotniego popołudnia 30 przypadków zakażenia małpią ospą. Najwięcej z nich występuje na terenie aglomeracji Madrytu.

Hiszpania: służby medyczne potwierdziły 30 zakażeń małpią ospą
Hiszpania: służby medyczne potwierdziły 30 zakażeń małpią ospą Fot. AdobeStock

 

Hiszpania: służby medyczne potwierdziły 30 zakażeń małpią ospą

Minister zdrowia Carolina Darias poinformowała w sobotę, że infekcje potwierdzono już na terenie siedmiu wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Z danych resortu zdrowia wynika, że przypadki małpiej ospy wystąpiły w regionie Madrytu, w Andaluzji, na Wyspach Kanaryjskich, w Galicii, Estremadurze, Kraju Basków, a także w Kastylii-LaManchy.

Ostatnie ognisko choroby potwierdzono na Wyspach Kanaryjskich. Regionalne władze medyczne utrzymują, że wśród pacjentów z małpią ospą są osoby homoseksualne, które uczestniczyły w imprezie Gay Pride organizowanej w kurorcie Maspalomas. W wydarzeniu tym wzięło udział od 5 do 15 maja ponad 80 tys. osób, głównie turystów.

Także władzom medycznych wspólnoty autonomicznej Madrytu udało się odkryć jedno ze źródeł infekcji. Twierdzą one, że kilku zakażonych mężczyzn miało nabawić się małpiej ospy w jednej ze stołecznych saun dla osób homoseksualnych.

W czwartek kierownictwo madryckiej kliniki Centro Sandoval, w której potwierdzono pierwsze w Hiszpanii przypadki małpiej ospy, podało, że choroba ta jest przenoszona drogą płciową wśród mężczyzn utrzymujących stosunki homoseksualne.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum