Hiszpania. W popularnym kurorcie Benidorm wykryto ognisko koronawirusa

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 października 2021 06:22

Z danych podanych przez hiszpańskie służby medyczne wynika, że w popularnym kurorcie Benidorm wystąpiło ognisko koronawirusa. Władze obawiają się nasilenia pandemii.

Hiszpania. W popularnym kurorcie Benidorm wykryto ognisko koronawirusa
W Benidorm odkryto ognisko koronawirusa. Fot. Shutterstock
  • W kurorcie Benidorm według statystyk poziom zakażeń przekracza poziom 286 przypadków na 100 tys. osób
  • Kierownictwo służb medycznych obawia się nasilenia epidemii. Liczba lotów i miejsc wykupionych przez turystów już przekracza poziom sprzed pandemii
  • Władze szacują, że blisko 53 proc. wszystkich infekcji w kurorcie dotyczy obcokrajowców, szczególnie obywateli Wielkiej Brytanii

Ognisko koronawirusa w hiszpańskim kurorcie

Jak odnotował w środę powołujący się na medyczne statystyki dziennik "ABC", w Benidormie poziom zakażeń przekracza już poziom 286 na 100 tys. osób. Dla porównania w skali ogólnokrajowej wskaźnik ten to 49,3 zakażenia na 100 tys. osób.

Władze medyczne wspólnoty autonomicznej Walencji, w której leży Benidorm, szacują, że ponad 53 proc. infekcji dotyczy obcokrajowców, głównie obywateli Wielkiej Brytanii, masowo wypoczywających w tym kurorcie.

Tymczasem jak wynika z danych opublikowanych przez spółkę Aena, odpowiedzialną za lotniska w Hiszpanii, w najbliższych miesiącach należy się spodziewać w kraju masowego napływu turystów, a liczba połączeń lotniczych i pasażerów będzie wyższa niż przed pandemią.

Statystyki cytowane m.in. przez dziennik "El Independiente" dowodzą, że liczba lotów do i z Hiszpanii między październikiem 2021 r. a kwietniem 2022 r. będzie wyższa o 2,3 proc., a pasażerów o 4,2 proc. wobec okresu październik 2019 r. - kwiecień 2020 r.

Największy, ponad 10-procentowy wzrost liczby połączeń dotyczy archipelagów Wysp Kanaryjskich i Balearów, a także Madrytu oraz Barcelony.

Czytaj: Cmentarze na 1 listopada. Minister zdrowia apeluje na Wszystkich Świętych

Lockdown w 2020 roku niezgodny z konstytucją

Przypomnijmy, w Hiszpanii zajęto się sprawą lockdownu z 2020 roku oraz wystawianiem w tym czasie mandatów. Rząd Hiszpanii ogłosił w piątek, 22 października), że zwróci pieniądze obywatelom, którzy zostali ukarani mandatami za nieprzestrzeganie obostrzeń przeciwepidemicznych pomiędzy marcem a czerwcem 2020 roku.

Decyzja centrolewicowego gabinetu jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu br. orzekł, że przymusowa izolacja społeczna, w ramach stanu zagrożenia epidemicznego podczas pierwszej fali pandemii Covid-19, została wprowadzona niezgodnie z ustawą zasadniczą.

Rząd szacuje, że w okresie tym wystawiono w Hiszpanii ponad 1,1 mln mandatów za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych, głównie za nieuzasadnione opuszczanie domów.

Jak potwierdziło w piątek, 22 października, ministerstwo polityki terytorialnej i służb publicznych, w najbliższych dniach utworzony zostanie zespół, który zajmie się zwrotem pieniędzy.

Czytaj: Hiszpania. Lockdown w 2020 r. niezgodny z konstytucją. Jest decyzja w sprawie pieniędzy z mandatów

EKUZ. Co to jest i jak działa? Od 1 października NFZ wprowadza ważne zmiany

Koronawirus. 27 października rekord czwartej fali. Ogromny skok zakażeń i zgonów. Zmarły 133 osoby

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum