HIV: rośnie liczba osób zarażających się tym wirusem po pięćdziesiątce

Autor: PAP, Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 06 września 2014 11:09

- Dotąd przypuszczano, że wirusem HIV zarażają się głównie ludzie młodzi, którzy nie są świadomi efektów swych zachowań. Ostatnio jednak wzrasta liczba zakażonych po 50. roku życia. Zakażenia wykrywane są nawet u 70-latków.

HIV: rośnie liczba osób zarażających się tym wirusem po pięćdziesiątce

Jakie są tego przyczyny? - Na razie nie wiadomo, prowadzimy badania nad tym zjawiskiem, mówi Dziennikowi Polskiemu dr Edyta Laurman-Jarząbek ze Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie.

- Można jedynie przypuszczać, że w pewnym wieku rośnie liczba rozwodów i wolni partnerzy są skłonni do pożycia seksualnego z większą liczbą kobiet - przypuszcza.

Wciąż jednak największą liczbę zachorowań na AIDS obserwuje się w grupie młodzieży od 20 do 29 roku życia. Młodzi stanowią ok. 30 procent pacjentów klinik, zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.

Kobiety są aż siedem razy bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV niż mężczyźni. Ale świadomość tego faktu wcale nie przekłada się na liczbę osób zgłaszających się na badania.

Jak informuje na łamach gazety Grażyna Przeźmińska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, w minionym roku w Małopolsce wykryto 56 nowych zakażeń, z czego aż 47 dotyczyło mężczyzn, a zaledwie 4 przypadki dotyczyły kobiet; 5 przebadanych osób nie podało swojej płci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum