HIV. Leki przeciwwirusowe zabezpieczają dziecko przed zakażeniem przez matkę

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP10 grudnia 2022 08:43

Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska odkryli, że stosowane powszechnie leki przeciwwirusowe niemal eliminują zagrożenie zainfekowaniem dziecka HIV przez zakażoną matkę.

HIV. Leki przeciwwirusowe zabezpieczają dziecko przed zakażeniem przez matkę
Leki przeciwwirusowe zabezpieczają dziecko przed zakażeniem HIV przez matkę Fot. AdobeStock
  • Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska odkryli, że stosowane powszechnie leki przeciwwirusowe niemal eliminują zagrożenie zainfekowaniem dziecka HIV przez zakażoną matkę
  • W kilku ośrodkach opieki zdrowotnej w Tanzanii badacze przeanalizowali dane na temat 13 tys. zakażonych matek, które przyjmowały odpowiednie leki. Ochotniczki były obserwowane przez 18 miesięcy od porodu
  • Zakażeniu uległo 159 dzieci. Ryzyko było przy tym dwukrotnie wyższe, jeśli kobieta zaczęła korzystać z leczenia w późnym etapie ciąży lub gdy miała zaawansowaną infekcję HIV. Przy leczeniu wprowadzonym przed zajściem w ciążę ryzyko spadało do 0,9 proc.

Stosowane powszechnie środki niemal eliminują zagrożenie zakażeniem dziecka

Jak szacuje działająca przy Organizacji Narodów Zjednoczonych organizacja UNAIDS, np. w Tanzanii, mimo powszechnego użycia przeciwwirusowych leków, aż 11 proc. dzieci matek zakażonych HIV także zostaje zainfekowanych. Do zakażenia może dochodzić w okresie płodowym, podczas porodu albo karmienia.

Jednak, jak twierdzą naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska, realna skala zakażeń dzieci jest dużo niższa. Badacze odkryli bowiem, że stosowane powszechnie środki niemal eliminują zagrożenie zainfekowaniem dziecka.

W kilku ośrodkach opieki zdrowotnej w Tanzanii badacze przeanalizowali dane na temat 13 tys. zakażonych matek, które przyjmowały odpowiednie leki. Ochotniczki były obserwowane przez 18 miesięcy od porodu. W tym czasie większość z nich zaprzestała już karmienia piersią.

Zakażeniu uległo 159 dzieci. Ryzyko było przy tym dwukrotnie wyższe, jeśli kobieta zaczęła korzystać z leczenia w późnym etapie ciąży lub gdy miała zaawansowaną infekcję HIV. Przy leczeniu wprowadzonym przed zajściem w ciążę ryzyko spadało do 0,9 proc.

"To jeden z największych takich projektów przeprowadzonych w Afryce"

- Przekazanie przez matkę HIV dziecku, w zasadzie można całkowicie zatrzymać dzięki nowoczesnym przeciwwirusowym lekom. Dotychczas nie pokazano tego jednak w krajach afrykańskich, o niskich dochodach, z wysokim odsetkiem zakażonych - mówi dr Goodluck Willey Lyatuu, główny autor pracy opublikowanej na łamach "Lancet HIV".

Badanie miało swoje ograniczenia typowe dla prac prowadzonych w ubogich krajach - niekompletne dane czy przerywana obserwacja. Badacze zwracają jednak uwagę, że to jeden z największych, przeprowadzonych w Afryce projektów dotyczących ryzyka transmisji HIV z matki na dziecko, w którym dzieci były obserwowane do końca okresu karmienia piersią.

Więcej informacji:https://www.thelancet.com/journals/lanhiv/article/PIIS2352-3018(22)00289-2/fulltext
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum