Grypa. Szczyt zakażeń jeszcze przed nami. Dla kogo bezpłatne szczepionki?

Autor: oprac. SzB • Źródło: OPZG, Rynek Zdrowia04 listopada 2022 16:30

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy apeluje m.in. do wszystkich środowisk medycznych o zaangażowanie się w promocję wykonywania szczepień ochronnych przeciw grypie w Polsce.

Grypa. Szczyt zakażeń jeszcze przed nami. Dla kogo bezpłatne szczepionki?
Wspólna walka przeciw grypie. Jest apel OPZG. Fot. Shutterstock
  • Zgodnie z danymi przekazanymi przez Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB od początku września do końca października odnotowano w naszym kraju ponad 798 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę
  • Przedstawiciele OPZG w swoim komunikacie przypominają, że "szczyt zakażeń jeszcze przed nami, zwykle przypada w styczniu – marcu"
  • "Wszystkie ręce na pokład do walki przeciw grypie" - tak brzmi hasło apelu Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Jest apel Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy apeluje do wszystkich środowisk medycznych, ale także mediów branżowych czy instytucji publicznych, o zaangażowanie się w promocję wykonywania szczepień ochronnych przeciw grypie.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez NIZP PZH-PIB od początku września do końca października odnotowano w naszym kraju ponad 798 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Wzrosła też liczba hospitalizacji wywołanych ciężkim przebiegiem tej choroby (2 211 pacjentów), a – jak przypominają przedstawiciele OPZG w swoim komunikacie – "szczyt zakażeń jeszcze przed nami, zwykle przypada w styczniu – marcu". 

— Pacjenci mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji szczepionki oraz bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych, oraz aptekach zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia. W procesie zaszczepienia kluczowe są recepty, które mogą być wystawione wyłącznie przez lekarzy. To od nich realnie zależy poziom wyszczepialności pacjentów, dla których szczepienie może być interwencją ratującą zdrowie, a nawet życie — napisał w apelu prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, prezes Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. 

Szczepienia przeciwko grypie dostępne

Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie otrzymują kobiety w ciąży i seniorzy w wieku 75 plus. Z częściowej refundacji (w wysokości 50 proc.) szczepionki mogą skorzystać: dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia, osoby w przedziale wiekowym 18-65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy oraz osoby w wieku 65-75 lat. 

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, a NFZ płaci za szczepienie.

— Zobowiązaniem każdego z nas – dziennikarzy zdrowotnych, urzędników państwowych, pracowników instytucji publicznych oraz organizacji społecznych – jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji wynikających z zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniem przeciw grypie. Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia — podkreśla prezes Rady Naukowej OPZG. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum