Grecja: wszyscy będą szczepieni przeciw nowej grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2009 13:31

Grecja zaszczepi wszystkich obywateli i mieszkańców kraju przeciwko nowej grypie (A/H1N1) - poinformował w piątek (31 lipca) grecki minister zdrowia Dimitris Awramopulos.

W czasie konferencji prasowej na zakończenie posiedzenia rządu Awramopulos podał, że decyzja zapadła na postawie instrukcji premiera Kostasa Karamanlisa.

- Nasz kraj będzie wśród pierwszych, które otrzymają szczepionki, ale nie zostaną one użyte przed oficjalną zgodą międzynarodową i europejską - zastrzegł minister.

Grecja liczy ok. 11 milionów mieszkańców. W piątek (31 lipca) nie było wiadomo, czy szczepieniom podlegać będą liczni nielegalni lub niezarejestrowani imigranci, w tym wielu Albańczyków, Bułgarów i Rumunów.

W Grecji zanotowano dotychczas 700 przypadków nowej grypy. W większości choroba przebiegała łagodnie. Obecnie w szpitalach przebywa 15 osób. Cztery z nich są w stanie ciężkim, w tym 16-latka z Wielkiej Brytanii - kraju europejskiego najbardziej dotkniętego chorobą.

Greckie media i opozycja krytykowały brak wyspecjalizowanych placówek mogących leczyć chorych. Resort zdrowia planuje zwiększyć liczbę oddziałów intensywnej opieki - poinformował minister Awramopulos.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum