Fala pandemii słabnie w Europie, ale liczba infekcji wzrasta na innych kontynentach

Autor: • Źródło: PAP31 lipca 2022 10:25

Liczba zakażeń w związku z siódmą falą pandemii koronawirusa zmniejsza się w Europie, ale przybywa infekcji na innych kontynentach. W ciągu minionych pięciu tygodni wzrastała też liczba zgonów z powodu Covid-19 - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Fala pandemii słabnie w Europie, ale liczba infekcji wzrasta na innych kontynentach
W liczbach bezwzględnych najwięcej zakażeń rejestruje się obecnie m.in. w Japonii - 197 tysięcy. Fot. Shutterstock

 

Liczby zakażeń rosną w różnych częściach świata

W liczbach bezwzględnych najwięcej zakażeń rejestruje się obecnie w Japonii (197 tys.), Stanach Zjednoczonych (130 tys.), Korei Płd. (80 tys.) i Niemczech (75 tys.) - czytamy w zestawieniu Our World in Data.

Według danych portalu statystycznego Worldometer 99,9 z niemal 47 milionów aktywnych obecnie przypadków zachorowań charakteryzuje się łagodnymi objawami, podczas gdy mniej niż 0,1 proc. to stany ciężkie lub krytyczne.

Najwięcej infekcji w przeliczeniu na jeden milion mieszkańców odnotowano w ciągu minionych siedmiu dni w Mikronezji (37 tys.), Brunei (24 tys.), Kostaryce (23 tys.), Grecji (13 tys.), Australii (12 tys.), Japonii 10 tys.) Korei Płd. (11 tys.), Nowej Zelandii i Singapurze (po 10,5 tys.) - według Our World in Data.

W światowej czołówce oprócz Grecji znajdują się również inne kraje europejskie: Austria (8 tys.), Cypr (8 tys.), Włochy (7 tys.), Niemcy (6 tys.), Słowenia (5,5 tys.), Francja (5,5 tys.) i Serbia (5 tys.). Jednak w porównaniu do poprzednich tygodni odnotowuje się w tych państwach mniej zakażeń. Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w ostatnim tygodniu 4 tys. infekcji w przeliczeniu na milion mieszkańców, a trzy tygodnie temu było to 6,2 tys.

Omikron dominującym wariantem

Wariant Omikron koronawirusa jest nadal dominujący na całym świecie, stanowiąc 90 proc. sekwencji zgłoszonych do gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID w mijającym miesiącu. Na wysokim poziomie utrzymuje się udział dwóch bardzo zakaźnych subwariantów BA.5 i BA.4 - ten pierwszy stanowił 52 proc. wszystkich sekwencji w GISAID w drugim tygodniu lipca, z kolei BA.4 - 11 proc.

W Stanach Zjednoczonych subwarianty BA.5 i BA.4 stanowią obecnie około 95 proc. przypadków Covid-19 - poinformowały we wtorek amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Eksperci zaznaczają, że dostępne dotychczas dane epidemiologiczne nie wskazują, by infekcje tymi subwariantami powodowały cięższy przebieg choroby lub proporcjonalnie więcej zgonów niż wcześniejsze warianty, jednak badania z różnych krajów pokazują, że mogą one powodować więcej powtórnych infekcji.

Dane z Kataru opublikowane na portalu medRxiv sugerują, że osoby, które przechorowały Covid-19 przed pojawieniem się wariantu Omikron, mają tylko 15-proc. ochronę przed powtórną infekcją BA.4 lub BA.5 z widocznymi objawami. Jeśli pierwsza infekcja była wynikiem zakażenia którymś z subwariantów Omikronu, to szacowana ochrona wzrasta do 76 proc.

12,3 mld dawek szczepionek

Na całym świecie podano ponad 12,3 mld dawek szczepionek przeciw Covid-19, w tym ponad dwa miliardy dawek przypominających. Dwie trzecie światowej populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a obecnie każdego dnia podaje się ich 7,75 miliona. Niespełna jedna czwarta osób w krajach o niskich dochodach otrzymała przynajmniej jedną dawkę.

Najwięcej dawek w przeliczeniu na 100 mieszkańców podano na Kubie (348), w Chile (313), Katarze (270), Singapurze (260), Urugwaju (254), na Malcie (252) i w Kambodży (250). Średnia na świecie wynosi 155, a w UE - 199.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum