Europejskie agencje zdrowia zalecają dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 dla starszych osób

Autor: • Źródło: PAP11 lipca 2022 12:48

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciły rozważenie drugiej dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 u osób w wieku od 60 do 79 lat oraz osób ze schorzeniami narażającymi je na wysokie ryzyko ciężkiej choroby.

Europejskie agencje zdrowia zalecają dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 dla starszych osób
Europejskie agencje zdrowia zalecają dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 dla starszych osób. Fot. Shutterstock
  • Europejskie agencje zdrowia zalecają dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 dla starszych osób, powyżej 60. roku życia
  • - W związku z ponownym wzrostem liczby przypadków i hospitalizacji, gdy wkraczamy w okres letni, zachęcam wszystkich do jak najszybszego zaszczepienia się, w tym dawką uzupełniającą. Nie ma czasu do stracenia - powiedziała Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności cytowana przez ECDC
  • ECDC i EMA wezwały organy ds. zdrowia publicznego w całej UE do zaplanowania dodatkowych dawek przypominających w sezonie jesienno-zimowym dla osób o najwyższym ryzyku ciężkiej choroby

Europejskie agencje zdrowia zalecają dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 dla starszych osób

W kwietniu 2022 r. obie agencje zaleciły, aby w przypadku osób powyżej 80 roku życia rozważyć zastosowanie drugiej dawki przypominającej.

Jednak agencje zauważyły w tym czasie, że może być konieczne rozważenie drugich dawek przypominających wobec osób w wieku od 60 do 79 lat i osób wrażliwych w każdym wieku, jeśli nastąpi nawrót infekcji.

- Ponieważ w Europie trwa obecnie nowa fala, wraz ze wzrostem liczby przyjęć do szpitali i oddziałów intensywnej opieki medycznej (OIOM), bardzo ważne jest, aby organy zdrowia publicznego rozważyły teraz osoby w wieku od 60 do 79 lat, a także osoby wrażliwe w każdym wieku jeśli chodzi o drugą dawkę przypominającą. Można ją podać co najmniej cztery miesiące po poprzedniej, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które otrzymały poprzednią dawkę przypominającą ponad 6 miesięcy temu - podało ECDC.

- W związku z ponownym wzrostem liczby przypadków i hospitalizacji, gdy wkraczamy w okres letni, zachęcam wszystkich do jak najszybszego zaszczepienia się, w tym dawką uzupełniającą. Nie ma czasu do stracenia. Wzywam państwa członkowskie do natychmiastowego wprowadzenia drugich dawek przypominających dla wszystkich osób w wieku powyżej 60 lat, a także dla wszystkich osób wymagających szczególnej troski oraz wzywam wszystkich, aby się zaszczepili. W ten sposób chronimy siebie, naszych bliskich i nasze wrażliwe populacje - powiedziała Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności cytowana przez ECDC.

- Obecnie obserwujemy rosnące wskaźniki zgłaszania przypadków COVID-19 oraz rosnący trend przyjęć do szpitali i na oddziałach intensywnej opieki medycznej w kilku krajach, głównie z powodu podwariantu BA 5 wariantu Omicron - powiedział dr Andrea Ammon, dyrektor ECDC.

- To sygnalizuje początek nowej, powszechnej fali COVID-19 w całej Unii Europejskiej. Wciąż jest zbyt wiele osób zagrożonych ciężką infekcją COVID-19, które musimy chronić tak szybko, jak to możliwe. Musimy przypomnieć ludziom o znaczeniu szczepienia od pierwszej dawki do drugiej dawki przypominającej. Musimy zacząć dzisiaj - dodał.

- Oczekujemy, że dorośli w wieku 60 lat i starsi oraz populacje wrażliwe medycznie będą potrzebować drugiej dawki przypominającej. Są to grupy najbardziej narażone na ciężką chorobę, a podanie drugiej dawki przypominającej tym grupom pozwoli teraz uniknąć znacznej liczby hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19. Zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie tego celu wymaga znacznego wysiłku ze strony organów zdrowia publicznego i całego społeczeństwa. Ale teraz, na początku nowej fali, nadszedł czas na dodatkowy wysiłek. Mamy dostępnych kilka bezpiecznych i skutecznych szczepionek, a każda infekcja COVID-19, której teraz zapobiegamy, jest potencjalnym uratowaniem życia - powiedział Ammon.

 

ECDC i EMA wezwały do zaplanowania dodatkowych dawek przypominających

ECDC podało, że obecnie nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie podania drugiej dawki przypominającej osobom poniżej 60 roku życia, które nie są narażone na ciężką chorobę o wyższym ryzyku.

Nie ma też wyraźnych dowodów na poparcie podawania drugiej dawki przypominającej pracownikom służby zdrowia lub osobom pracującym w domach opieki.

ECDC i EMA wezwały organy ds. zdrowia publicznego w całej UE do zaplanowania dodatkowych dawek przypominających w sezonie jesienno-zimowym dla osób o najwyższym ryzyku ciężkiej choroby, "prawdopodobnie łącząc szczepienia przeciwko COVID-19 ze szczepieniami przeciwko grypie".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum