Epidemia grypy właśnie się zaczyna. Ekspertka: statystyki szczepień niestety są bardzo niepokojące

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP09 grudnia 2022 09:55

Statystyki szczepień przeciwko grypie są niezadowalające. Ekspertka alarmuje: zaczyna się epidemia grypy.

Epidemia grypy właśnie się zaczyna. Ekspertka: statystyki szczepień niestety są bardzo niepokojące
Epidemia grypy już się zaczęła, ale wciąż mało osób jest zaszczepionych. Fot. Shutterstock
  • - Zaczyna się epidemia grypy, statystyki szczepień przeciwko wirusowi grypy niestety są bardzo niepokojące – powiedziała kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych w Instytucie Medycyny Wsi dr hab. n. med. Joanna Krzowska-Firych
  • Ekspertka wskazała jednocześnie, że 50-60 proc. osób chorujących na grypę stanowią dzieci, u których infekcje mogą mieć groźny przebieg
  • Warto pamiętać, że sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja, a szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy

Znaczny wzrost zachorowań na grypę

Ekspertka powiedziała w piątek w Radiu Lublin, że rozpoczyna się epidemia grypy. - Nie powinniśmy się temu dziwić, dlatego że praktycznie od października do kwietnia rokrocznie notujemy zachorowania wywołane wirusem grypy - stwierdziła.

Grypa - zastrzegła Krzowska-Firych - towarzyszyła nam także podczas pandemii SARS-CoV-2, z tym że tych zakażeń było mniej, bo stosowaliśmy metody profilaktyki nieswoistej. - Nosiliśmy maski, utrzymywaliśmy dystans, dezynfekowaliśmy ręce, a takie metody służą nie tylko profilaktyce COVID-19, ale każdemu patogenowi przenoszonemu drogą kropelkową, powietrzną - wyjaśniła.

- Jeśli chodzi o wyszczepialność przeciwko wirusowi grypy niestety statystyki są bardzo niepokojące - powiedziała, dodając, że zdecydowanie więcej populacji zaszczepiło się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, co świadczy o tym, że bagatelizujemy grypę.

Mówiąc o szczepionkach przeciwko grypie, podała, że WHO szczegółowo opracowuje ich skład na podstawie danych z ok. 100 laboratoriów.

- Osoby, które zdecydowały się na szczepienie, jeżeli nawet uległy zakażeniu, to ten przebieg kliniczny był łagodny i nie było powikłań - podała.

Przyznała, że 50-60 proc. osób chorujących na grypę stanowią dzieci, u których infekcje mogą mieć groźny przebieg.

- Infekcje, które u dorosłych mogą przebiegać łagodniej, u dzieci - ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego - mogą być groźne. Pediatrzy alarmują, że mogą wywoływać poważne powikłania - stwierdziła.

Niebezpieczne powikłania grypowe

Wskazała, że podczas grypy mogą występować powikłania ze strony układu oddechowego, ale też kardiologiczne i neurologiczne.

- Niepowikłana grypa nie jest wskazaniem do hospitalizacji. Taka osoba powinna się izolować - zastrzegła. Podejrzewa, że wszystkie osoby, które wymagają hospitalizacji to pacjenci, u których już są następstwa powikłania grypy.

Sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja. Szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny okres szczepienia to czas przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności. W Polsce występuje on przeważnie od stycznia do marca.

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Reszta pacjentów zapłaci 100 proc. Zależnie od typu szczepionki ich cena wynosi od ok. 50 zł do ok. 100 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum