Epidemia dżumy płucnej na Madagaskarze. Rośnie liczba chorych i zgonów

Autor: PAP • Źródło: PAP15 września 2021 08:00

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowały o epidemii dżumy rozprzestrzeniającej się na Madagaskarze. Zachorowało 30 osób, a 7 zmarło

Epidemia dżumy płucnej na Madagaskarze. Rośnie liczba chorych i zgonów
Epidemia dżumy płucnej na Madagaskarze. Rośnie liczba chorych i zgonów Fot. AdobeStock
  • Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), na Madagaskarze w szybkim tempie rozprzestrzenia się epidemia dżumy płucnej
  • W ciągu kilku dni zarejestrowano 30 przypadków - przekazał portal Precision Vaccinations
  • ECDC twierdzi, że osoby, które nie są bezpośrednio narażone na ewentualny kontakt z dżumą, nie muszą się przeciw niej szczepić

Dżuma płucna na Madagaskarze

Dżuma płucna jest endemiczną odmianą dżumy, występuje jedynie na Madagaskarze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała, że z tego powodu na tej wyspie na Oceanie Indyjskim zmarło dotychczas siedem osób - wszystkie w obrębie miasta Miandrandra.

Epidemia tej choroby dotyka Madagaskar co roku, jednak ostatnia poważna miała miejsce w 2017 r. - zmarło wtedy 209 osób.

Co powoduje dżumę i jak walczyć z chorobą?

Dżumę wywołuje bakteria pałeczkowata yersinia pestis i jest przenoszona na ludzi przede wszystkim przez ukąszenia zarażonych nią pcheł. Drobnoustrój ginie pod wpływem światła słonecznego i wysuszenia.

W przypadku infekcji, żeby zmniejszyć ryzyko śmierci należy przyjąć antybiotyk w ciągu doby od wystąpienia pierwszych objawów, które są podobne do tych, jak przy zapaleniu płuc. Jednak, jak zauważa portal, bakterie stają się coraz bardziej odporne na antybiotyki.

Zdaniem Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), dżuma jest na tyle rzadką chorobą w skali całego świata, że nie ma potrzeby szczepić na nią innych osób, poza tymi, które bezpośrednio są na nią narażone.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum