Epidemia cholery w Jemenie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2017 21:58

Epidemia cholery zabiła od końca kwietnia w Jemenie co najmniej 471 osób - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek (29 maja) przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Epidemia wybuchła w październiku i rozszerzała się do grudnia.

Epidemia cholery w Jemenie
Epidemia cholery w Jemenie. Fot. DFID/Flickr (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Eksperci WHO odnotowali  "znaczny spadek" liczby przypadków zgłaszanych w tygodniu od 21 do 27 maja (średnio 2 529 przypadków dziennie) w porównaniu do poprzedniego tygodnia (średnio 3 025 przypadków dziennie). Choruje najprawdopodobniej ponad 51 tys. ludzi.

Państwowy system ochrony zdrowia i system sanitarny pogorszyły się w Jemenie z powodu wojny pomiędzy szyickimi rebeliantami Huti i siłami lojalnymi wobec oficjalnych władz, wspieranymi przez koalicję arabską pod kierownictwem Arabii Saudyjskiej. Obecnie w pełni działa mniej niż połowa placówek zdrowotnych w kraju.

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha.

Wojna domowa, w której zginęło ponad 10 tys. osób, a ponad 44,5 tys. jest rannych, spowodowała też poważny kryzys humanitarny w Jemenie. Według ONZ około 19 mln osób, czyli prawie dwie trzecie ludności, potrzebuje pilnie pomocy; 17 mln z nich cierpi głód.

Cholera to ostra bakteryjna choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez spożycie skażonej wody i jedzenia, objawiająca się m.in. silną biegunką. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum