Elbląg: po powodzi sanepid ostrzega przed skażoną wodą i żywnością

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2017 14:05

Elbląski sanepid ostrzega przed spożywaniem żywności, w tym warzyw i owoców, która miała kontakt z falą powodziową. Przypomina o konieczności odkażenia studni zanieczyszczonych podczas podtopień na Żuławach.

Elbląg: po powodzi sanepid ostrzega przed skażoną wodą i żywnością
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choć rzeki Kumiela i Wąska powróciły już do koryt, to na polach w okolicach Elbląga wciąż utrzymują się rozlewiska. Woda zniszczyła uprawy rolne i rozmyła drogi lokalne.

Jak podał w komunikacie opublikowanym w piątek (22 września) Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu, fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne, które mogą być groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia - przypominają epidemiolodzy. Aby uzyskać bezpieczną dla zdrowia wodę, należy bezwzględnie wszystkie studnie oczyścić, wydezynfekować i naprawić ich stan techniczny.

Specjaliści przypominają także, że drobnoustroje chorobotwórcze i zanieczyszczenia chemiczne niesione przez falę powodziową mogą osadzać się na produktach żywnościowych oraz zawilgoconej odzieży, przedmiotach i sprzętach domowych.

Zanieczyszczeniu mogą ulec także warzywa i owoce, które znajdują się jeszcze w sadach i ogrodach. Zawilgocona żywność ulega psuciu i pleśnieniu. Należy ją bezwzględnie wyrzucić, nie można spożywać produktów, które zostały zalane, mają zmieniony zapach, barwę, mają widoczną pleśń, są stęchłe, są w opakowaniach pozbawionych etykiet, są w puszkach o zniekształconych, wydętych kształtach, są niewiadomego pochodzenia - przypomina w komunikacie elbląski sanepid.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum