Eksperci ostrzegają: koronawirus może powrócić. "Pojawiają się hybrydy wariantów"
Zdaniem prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, jesienią po raz kolejny uderzy koronawirus. - W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny – dodała.

- Zdaniem ekspertki prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej zniesienie stanu epidemii w Polsce w połowie maja jest możliwe ze względu na obowiązujące prawo w kraju
- Jak wyjaśniła, trudno określić aktualną liczbę zakażeń w Polsce, ponieważ obecnie kierowanych na testy w kierunku COVID-19 jest znacznie mniej niż dotychczas
- - Jestem przekonana, że jesienią koronawirus znowu uderzy. W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny - zaznaczyła
Sytuacja epidemiczna w Polsce
Odnosząc się do zapowiadanego na połowę maja zniesienia stanu epidemii w Polsce, ekspertka wyjaśniła, że jest to możliwe na podstawie obowiązującego prawa. - Z praktycznego punktu widzenia nie ma to dla nas jednak specjalnego znaczenia, bo w takim przypadku realne jest wprowadzanie niemalże z dnia na dzień jakichś ograniczeń, jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała - zwróciła uwagę prof. Szuster-Ciesielska.
Nawiązując do spadku liczby zakażeń w Polsce odpowiedziała, że trudno dokładnie określić, na jakim etapie epidemii obecnie się znajdujemy ze względu na ograniczenie informacji przekazywanych opinii publicznej.
- Aktualna wiedza na temat nowych liczby infekcji, hospitalizacji czy zgonów w kraju pochodzi z danych na podstawie ograniczonego dostępu do testowania. Obecnie cztery razy mniej osób kierowanych jest na testy w kierunku COVID-19 - podkreśliła wirusolog.
Dodała, że średnio mamy teraz dziennie ok. 1 tys. nowych przypadków zakażeń, a liczba zgonów wynosi od 30 do 50 w ciągu doby. Wyjaśniła, że z przekazywanych przez lekarzy informacji wynika, że w dalszym ciągu zdarzają się również przypadki hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii wśród osób młodych, ale jest ich zdecydowanie mniej niż kiedyś. - Na zachodzie Europy mamy wyższe liczby zakażeń ze względu na większy dostęp pacjentów do testowania niż w Polsce - podkreśliła profesor.
Możliwy "nowy wariant" koronawirusa
Zaznaczyła, że sytuacja jest teraz spokojniejsza, chyba, że "pojawi się jakiś nowy wariant".
- Z doniesień naukowych wynika, że pojawiają się tzw. rekombinanty, czyli hybrydy dwóch wariantów koronawirusa. Cały czas pojawiają się też nowe podlinie omikronu - przekazała wirusolog, zwracając uwagę na niepokojące doniesienia z Szanghaju, gdzie z powodu kolejnej fali koronawirusa wprowadzono lockdown.
Uzupełniła, że np. we Włoszech i Austrii przedłużony został obowiązek noszenie maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej, jak np. w sklepach, środkach komunikacji.
- Jestem przekonana, że jesienią koronawirus znowu uderzy. W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny. Ogromnie ważne jest to, że mamy oręż do walki z koronawirusem. Są to skuteczne szczepionki, jak również leki, np. Paxlovid. Ubolewam, że nie jest dostępny w Polsce, ale wiem, że trwają na ten temat rozmowy z Komisją Europejską - dodała profesor.
Podkreśliła, że ponad dwa lata epidemii zmieniły nasze życie, ale przypomniały też o podstawowych zasadach sanitarnych, jak mycie rąk, dezynfekcja, dystans społeczny. - Z każdej sytuacji należy wyciągnąć wnioski, które mogą przydać się na przyszłość. Cieszy mnie intensyfikacja działalności edukacyjnej poprzez uświadamianie ludziom zagrożeń pochodzących od "niewidzialnych" patogenów i możliwości obrony przeciw nim - zaznaczyła prof. Szuster-Ciesielska.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)