ECDC: pandemia Covid-19 miała daleko idący negatywny wpływ na walkę z zapaleniem wątroby w UE

Autor: • Źródło: PAP28 lipca 2022 16:34

Pandemia Covid-19 miała daleko idący negatywny wpływ na walkę z zapaleniem wątroby w UE. Połowa państw członkowskich odnotowała zmniejszenie zdolności laboratoriów do testowania obecności wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Ta choroba może powodować raka - informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

ECDC: pandemia Covid-19 miała daleko idący negatywny wpływ na walkę z zapaleniem wątroby w UE
Pandemia Covid-19 miała daleko idący negatywny wpływ na walkę z zapaleniem wątroby w UE - podaje ECDC
  • Z okazji światowego Dnia Zapalenia Wątroby ECDC opublikowało raporty epidemiologiczne na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, wykorzystując dane z 2020
  • W większości krajów odnotowano negatywny wpływ pandemii na liczbę testów na obecność HBV i HCV. Połowa krajów UE zgłosiła zmniejszenie zdolności laboratoriów do badania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C
  • ECDC szacuje, że w Unii Europejskiej odnotowano 4,7 miliona przypadków przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBV) i 3,9 miliona przypadków przewlekłego wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV)

Pandemia miała wpływ

Światowy Dzień Zapalenia Wątroby obchodzony jest 28 lipca każdego roku. Ma zwiększyć świadomość istnienia choroby.

Z tej okazji ECDC opublikowało raporty epidemiologiczne na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, wykorzystując dane z 2020 r. Oba raporty wykazały, że liczba przypadków zgłoszonych w 2020 r. zmniejszyła się w porównaniu z latami wcześniejszymi.

Większość krajów zgłosiła negatywny wpływ pandemii na liczbę testów na obecność HBV i HCV. Połowa krajów UE zgłosiła zmniejszenie zdolności laboratoriów do badania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Sześć krajów zgłosiło negatywny wpływ na rutynowe szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B u niemowląt i dzieci.

4,7 miliona przypadków przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B

ECDC szacuje, że w Unii Europejskiej odnotowano 4,7 miliona przypadków przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBV) i 3,9 miliona przypadków przewlekłego wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV). Ponieważ wiele osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B lub C nie wykazuje objawów, ta "cicha choroba" często nie jest diagnozowana. Nieleczona przewlekła infekcja wirusem zapalenia wątroby typu B i C może prowadzić do marskości wątroby lub raka.

Aby umożliwić diagnozowanie i leczenie większej liczby osób, ważne jest, aby badania były szeroko dostępne.

Istnieją jednak bariery, które utrudniają dostępność usług testowych. W około 18 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązują zasady, które wymagają wykonywania testów na zapalenie wątroby tylko przez pracowników służby zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum