Działania przy małpiej ospie. Minister zdrowia: w Polsce została zaliczona do chorób zakaźnych

Autor: oprac. JKB • Źródło: Interia, Rynek Zdrowia13 czerwca 2022 09:03

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Interią podkreślił, że małpia ospa została zaliczona w Polsce do chorób zakaźnych, dlatego też wymaga podobnych działań, jak w przypadku koronawirusa. - Mamy obowiązek izolacji w warunkach szpitalnych, bo to pomoże dowiedzieć się więcej o tym, jak ta choroba będzie się rozprzestrzeniała i jaki będzie miała charakter – zaznaczył.

Działania przy małpiej ospie. Minister zdrowia: w Polsce została zaliczona do chorób zakaźnych
Małpia ospa w Polsce została zaliczona do chorób zakaźnych. Fot. Shutterstock
  • Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Interii nakreślił obecną sytuację w Polsce w kontekście małpiej ospy
  • Jak przyznał, w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii koronawirusa znacząco usprawniły się działania zarówno szpitalnictwa, jak i inspekcji sanitarnej
  • - W Polsce mamy zidentyfikowany już pierwszy przypadek i trzeba przyznać, że nasze służby zadziałały perfekcyjnie – powiedział Interii
  • Jednocześnie uspokoił, że w przypadku nałożenia na siebie obu chorób jesienią, istnieje niewielkie ryzyko powtórzenia pandemii

Małpia ospa dotarła do Polski

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Interią odniósł się do pytań związanych z odkryciem pierwszego przypadku małpiej ospy w Polsce, a także wyjaśnił, w jaki sposób będą działać służby sanitarne. Jak zaznaczył szef resortu, w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii usprawniono działania szpitalnictwa oraz inspekcji sanitarnej.

- Jesteśmy przygotowani pod kątem sprzętu potrzebnego do leczenia dużej liczby osób. Zakupy w tej materii w ostatnich dwóch latach były ogromne i nie da się ich porównać z zakupami z poprzednich lat. Jeżeli chodzi o działania względem małpiej ospy, to przede wszystkim widzimy, że mechanizmy transmisji nie są tak czułe a zakaźność nie jest tak duża. W Europie nie odnotowaliśmy też dotychczas żadnego zgonu, a przebieg zakażeń można uznać za łagodny – podkreślił.

Minister dodał w dalszej części rozmowy, że służby sanitarne zadziałały błyskawicznie przy wykryciu pierwszego przypadku małpiej ospy w Polsce. Dodał także, że pacjent czuje się dobrze, a osoby z jego otoczenia nie mają jak na razie żadnych objawów. - Nie ma się czego obawiać, choć zapewne kolejne przypadki w Polsce się pojawią. Zalecam jednak spokój i dystans do wszelkich pesymistycznych wizji – wyjaśnił Interii.

Czy istnieje ryzyko nałożenia się obu chorób?

Jak podał minister Niedzielski, wprowadzenie restrykcji na ogromną skalę wcale nie oznacza, że choroby zakaźne zostaną zniwelowane – wzrosła mobilność oraz podróżowanie, dlatego zdaniem szefa MZ kolejne zakażenia mogą się pojawić.

- Małpia ospa w Polsce została zaliczona do chorób zakaźnych, wymaga takich samych działań jak w przypadku koronawirusa. Mowa chociażby o zadaniach sanepidu, czyli prowadzenia śledztwa epidemicznego. Mamy obowiązek izolacji w warunkach szpitalnych, bo to pomoże dowiedzieć się więcej o tym, jak ta choroba będzie się rozprzestrzeniała i jaki będzie miała charakter. Pod tym względem jesteśmy przygotowani i nawet, jeżeli dojdzie do pewnego nałożenia się chorób, to według mojej oceny ryzyko powtórzenia się scenariusza pandemii jest bardzo, bardzo niskie – wyjaśnił w rozmowie z Interią.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum