Dygnitarze UE: grypa i COVID-19 razem to większe ryzyko groźnych chorób i śmierci

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia12 października 2022 20:00

Wspólne oświadczenie wydali dziś, 12 października, komisarz unijna Stella Kyriakides, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Henri P. Kluge i dyrektor Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dr Andrei Ammon. Stwierdzili, że tej zimy konieczna jest wspólna praca nad szczepieniami na COVID-19 i sezonową grypę. Ruszyła kampania pn. "Utrzymanie COVID-19 i grypy w ryzach tej jesieni/zimy. Przygotuj się, zapobiegaj, chroń".

Dygnitarze UE: grypa i COVID-19 razem to większe ryzyko groźnych chorób i śmierci
Stella Kyriakides podpisała oświadczenie w imieniu Komisji Europejskiej. Fot. Shutterstock
  • Europejscy dygnitarze, w tym komisarz UE, dyrektor WHO na Europę i szef jednej z agencji europejskich 12 października  wydali wspólne oświadczenie
  • Dotyczy współpracy w zakresie zapobiegania i zwalczania sezonowej grypy i COVID-19 w trakcie zbliżającej się zimy
  • Widzą ponowny wzrost wskaźników zachorowań na COVID-19, a jego współwystępowanie z grypą grozi poważnymi chorobami i śmiercią

Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła

WHO na Europę wspólnie z Komisją Europejską rozpoczęły dziś, 12 października, kampanię „Utrzymanie COVID-19 i grypy w ryzach tej jesieni/zimy. Przygotuj się, zapobiegaj, chroń”. Chcą w ten sposób podnieść świadomość na temat pilnej potrzeby ochrony przed poważną chorobą lub śmiercią przez słabsze populacje poprzez zaszczepienie się zarówno przeciwko grypie, jak i COVID-19. 

Kampania wzywa kraje z Europejskiego Regionu WHO do wznowienia działań łagodzących i gotowości do reagowania na zwiększone obciążenie swoich systemów opieki zdrowotnej w związku z obawami związanymi z jesiennym i zimowym wzrostem COVID-19 i grypy. W ramach tego wzywa kraje do podawania szczepionki przeciw grypie wraz ze szczepionką COVID-19, gdy tylko jest to możliwe.

- Chociaż nie jesteśmy w miejscu, w którym byliśmy rok temu, jasne jest, że pandemia COVID-19 wciąż się nie skończyła. Niestety widzimy ponownie wzrost wskaźników w Europie, co sugeruje, że rozpoczęła się kolejna fala infekcji. Wraz z nadejściem jesieni i zimą można się również spodziewać nawrotu grypy. W związku z tym ponownie potwierdzamy potrzebę ochrony zdrowia ludzi, zwłaszcza tych najbardziej narażonych, za pomocą wszelkich dostępnych narzędzi, w tym szczepień. W Regionie Europejskim należy kontynuować działania w zakresie gotowości, nie powinniśmy tracić czujności - oświadczyli wspólnie komisarz europejska  ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Henri P. Kluge i dyrektor Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC - to jedna z agencji Unii Europejskiej, przyp. red.) dr Andrei Ammon.  

Współistnienie COVID-19 i grypy: zagrożenie

Jak stwierdzili, "potencjalne współwystępowanie COVID-19 i grypy sezonowej narazi osoby narażone na zwiększone ryzyko poważnych chorób i śmierci, z prawdopodobieństwem zwiększonej presji zarówno na szpitale, jak i pracowników służby zdrowia, wyczerpanych już po prawie trzech latach na froncie pandemii".

-  Musimy unikać ciężaru tego wspólnego obiegu w naszych systemach opieki zdrowotnej. Wraz ze środkami zdrowia publicznego, szczepienia pozostają jednym z naszych najskuteczniejszych narzędzi przeciwko obu wirusom. Wzywamy kraje w regionie Europy, aby priorytetowo traktowały ochronę najbardziej narażonych grup poprzez jednoczesne podawanie szczepionek przeciw grypie i COVID-19, gdy tylko jest to możliwe - zaznaczyly europejscy dygnitarze.

Miliony ludzi w całym regionie wciąż nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Zdaniem sygnatariuszy wspóllnego stanoiwska (do pobrania pod tekstem) kraje europejskie powinny dołożyć wszelkich starań, aby dotrzeć do osób nieszczepionych, upewniając się, że otrzymują dawki szczepionki COVID-19, a także udostępniać dawki przypominające grupom priorytetowym, zgodnie z zaleceniami krajowymi.

- Wiele osób najbardziej zagrożonych ciężkim COVID-19 ma również wysokie ryzyko wystąpienia poważnej infekcji grypowej. Ważne jest, aby następujące grupy priorytetowe zostały zaszczepione zarówno przeciwko grypie, jak i COVID-19: pracownicy służby zdrowia, osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami współistniejącymi i/lub chorobami podstawowymi - brzmi wspólne stanowisko.

Przykład półkuli południowej

Jak wskazali autorzy wystąpienia, półkula południowa, na której niedawno zakończyła się zima, doświadczyła wczesnego i bardzo aktywnego sezonu grypowego.

- Chociaż nie wiemy dokładnie, czego można się spodziewać w Regionie Europejskim WHO, możemy zaobserwować podobny scenariusz na półkuli północnej jesienią i zimą. Oznacza to, że musimy być gotowi i działać już teraz. Nasze przesłanie jest proste: szczepienie ratuje życie. Zmniejsza ryzyko zakażenia i zmniejsza ryzyko poważnych konsekwencji COVID-19 i grypy sezonowej. Nie ma czasu do stracenia. Zachęcamy wszystkich, którzy kwalifikują się, zwłaszcza najbardziej bezbronni, do jak najszybszego zgłoszenia się zarówno do szczepienia przeciwko COVID-19, jak i przeciwko grypie - oświadczyly urzędnicy europejscy.

Dodajmy, że aby pomóc krajom w przygotowaniu reakcji na prawdopodobny wzrost COVID-19 i grypy w nadchodzących miesiącach, Komisja opublikowała komunikat w sprawie przygotowań do jesieni i zimy 2022-2023. WHO/Europa wydała również zalecenia strategiczne mające na celu ochronę najsłabszych. Te dokumenty łącznie wzywają kraje w całym regionie europejskim, który obejmuje 53 kraje w Europie i Azji Środkowej, do wznowienia działań łagodzących i gotowości do reagowania na rosnące obciążenie ich systemów opieki zdrowotnej.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum