×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dr Stopyra: już pojawiły się choroby odkleszczowe. Więcej przypadków infekcji paciorkowcowych

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP24 marca 2023 07:27Aktualizacja: 24 marca 2023 07:46

W tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już teraz, pojawiły się choroby odkleszczowe u dzieci. Więcej też niż zwykle jest przypadków infekcji paciorkowcowych, będących powikłaniami po grypie i ospie – powiedziała PAP dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalista chorób zakaźnych.

Dr Stopyra: już pojawiły się choroby odkleszczowe. Więcej przypadków infekcji paciorkowcowych
Oddział krakowskiego szpitala jest przepełniony. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • W tym roku wyjątkowo wcześnie pojawiły się przypadki chorób odkleszczowych wśród dzieci
  • Chodzi o neuroinfekcje, np. zapalenie mózgu, boreliozę
  • Więcej, niż przed pandemią, jest też chorób paciorkowcowych, np. seps, ciężkich zapaleń płuc i opłucnej

"Sytuacja na oddziale jest na granicy"

- Oddział jest pełen dzieci. Sytuacja jest na granicy. Otrzymujemy telefony z innych szpitali, że potrzebują przekazać do nas dziecko. Ale muszą czekać, aż kogoś wypiszemy i zwolni się miejsce - wyjaśniła dr Lidia Stopyra, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu Żeromskiego w Krakowie. Oddział liczy 30 łóżek, trafiają tu najcięższe przypadki w województwie.

Jak zauważyła, w tym roku wyjątkowo wcześnie pojawiły się przypadki chorób odkleszczowych wśród dzieci - chodzi o neuroinfekcje, np. zapalenie mózgu, boreliozę.

Więcej, niż przed pandemią, jest też chorób paciorkowcowych, np. seps, ciężkich zapaleń płuc i opłucnej - będących powikłaniami po grypie i ospie wietrznej.

- Tego można było się spodziewać - CDC raportowała już od września zwiększenie ilości ciężkich infekcji paciorkowcowych - zwróciła uwagę lekarz. CDC, czyli Centers for Disease Control and Prevention, jest agencją rządu USA, której celem jest zapobieganie chorobom i ich monitorowanie.

- Choroby paciorkowcowe potrafimy leczyć, ale ważne jest szybkie rozpoznanie - zauważyła dr Stopyra.

Zapytana o przyczyny wzrostu liczby chorób oceniła, że przed pandemią badało się mniej osób.

- Pandemia zwiększyła świadomość o potrzebie badań. Także zwiększyła statystyki zgłaszalności chorób zakaźnych. Poprawiła też diagnostykę - powiedziała ekspert.

Z obserwacji pediatry wynika, że - w porównaniu do lutego - zmalała liczba dzieci z covid. Infekcja ta - oceniła lekarz - będzie powracać.

- Małe dzieci łagodniej przechodzą covid, ale nie mają odporności. Nie nabyły jej jeszcze w wyniku przechorowania, większość z nich też nie zostało zaszczepionych. Niemowlęta po urodzeniu mogą mieć odporność dzięki przeciwciałom od matki, ale potem tracą ją i kiedy po raz pierwszy stykają się z wirusem mogą chorować ciężej - wyjaśniła dr Stopyra.

Również do szpitalnej poradni trafia więcej dzieci. "Te, które wymagają pilnego przyjęcia, przyjmujemy od razu. Na razie dajemy radę" - powiedziała lekarz.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze