Dr Marzec-Bogusławska: wszyscy chorzy zakażeni HIV, także nieubezpieczeni, mają dostęp do leczenia

Autor: oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia28 marca 2022 18:00

W programie leczenia antyretrowirusowego chorych z HIV przybywa rocznie średnio 10 proc. pacjentów. - Od tego roku obowiązuje kolejna edycja programu (na lata 2022-26). Znalazły się w niej nowe zapisy udoskonalające organizację leczenia - przypomniała dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dr Marzec-Bogusławska: wszyscy chorzy zakażeni HIV, także nieubezpieczeni, mają dostęp do leczenia
Dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Fot. screen/PTWP
  • W Polsce leczenie osób zakażonych HIV i chorych na AIDS jest prowadzone w oparciu o program rządowy
  • Obowiązuje program na lata 2022-2026, z kilkoma nowymi zapisami
  • Objęte nim są są wszystkie osoby zakażone HIV i chore na AIDS przebywające w Polsce, niezależnie od statusu ubezpieczeniowego
  • Dr Anna Marzec-Bogusławska: - Środki na leczenie są zapewnione

Co nowego w programie leczenia osób zakażonych wirusem HIV

Od tego roku obowiązuje nowa edycja Rządowego Programu Polityki Zdrowotnej pn. leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce (na lata 2022-26). Program obejmuje około 14 tysięcy zakażonych HIV, czyli wszystkie osoby, które takiego leczenia wymagają i weszły do programu w ciągu ostatnich 20 lat, odkąd jest realizowany.

Jak podkreśla dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, w nowej edycji programu znalazły się zapisy udoskonalające jego funkcjonowanie. Dotyczą m.in. bezpieczeństwa produktów leczniczych.

- Zwróciliśmy uwagę na to, że wszystkie stosowane leki powinny mieć rejestrację w UE lub w Polsce, bo to gwarantuje bezpieczeństwo dla pacjentów, a zdarzały się próby sprowadzenia na rynek polski leków, o których nie wiedzieliśmy skąd pochodzą - wyjaśnia dr Anna Marzec-Bogusławska.

Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dodaje, że program doprecyzował też zagadnienie bezpłatnego leczenia antyretrowirusowego w ramach programu u osób nieubezpieczonych. Została ujęta także kwestia leczenia cudzoziemców. Zapisano również możliwość rozszerzenia programu i wprowadzania w trakcie jego trwania kolejnych leków antyretrowirusowych. Chodzi o leki, które pojawią się na rynku, oparte na nowych technologiach.

Koszty leczenia zakażenia HIV, co roku więcej pacjentów

- Niezwykle istotną dla nas rzeczą jest optymalizacja kosztów leczenia. Oczywiście dążymy do tego, żeby przy zachowaniu odpowiednich standardów możliwe było tańsze leczenie. Dotychczas obserwowaliśmy, że udawało się obniżać koszty terapii, które swego czasu były bardzo wysokie - mówił dyr. Marzec-Bogusławska, nawiązując do możliwości zapewnienia leczenia wszystkim zakażonym, którzy go wymagają.

- Te koszty w tej chwili też nie są niskie, ale jednak na przestrzeni ostatnich pięciu lat udało się obniżyć je o około 30 proc. Nie powinno być problemów z dostępem do leczenia nawet, jeśli dojdzie do większego wzrostu liczby pacjentów - podkreśla, odnosząc się do spodziewanego przejęcia niektórych pacjentów ukraińskich.

Podczas dyskusji w trakcie VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych dyr. Marzec-Bogusławska tłumaczyła, że dotąd każdego roku wzrastały środki przeznaczane na leczenie antyretrowirusowe i wzrastała liczba pacjentów. W programie leczenia chorych z HIV przybywa średnio 10 proc. pacjentów w stosunku do liczby leczonych w poprzednim roku.

Zobacz też:

Wypowiedź została zarejestrowana podczas sesji "Indywidualizacja opieki nad pacjentem żyjącym z HIV w Polsce", która odbyła się w ramach VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC – Health Challenges Congress, 3-4 marca 2022 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum