Do lekarza rodzinnego na test anty-HCV. Eksperci: w kwestii wykrywalności wirusa to przełom

Autor: oprac. LJ • Źródło: materiały prasowe27 lipca 2022 17:00

Czy reforma POZ, dająca lekarzom rodzinnym możliwość kierowania na badanie anty-HCV, spowoduje wzrost wykrywalności wirusa w społeczeństwie? Eksperci liczą, że tak.

Do lekarza rodzinnego na test anty-HCV. Eksperci: w kwestii wykrywalności wirusa to przełom
Wykrycie HCV znacznie zwiększa szansę na uniknięcie marskości i raka wątroby Fot. AdobeStock
  • W ostatnich dwóch latach notujemy wzrost wykrywania zakażeń HCV na bardzo późnym etapie choroby
  • Eksperci liczą na to, że reforma POZ, dająca lekarzom rodzinnym możliwość kierowania na badanie anty-HCV, spowoduje wzrost wykrywalności wirusa w społeczeństwie
  • 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW)

Na test anty-HCV do lekarza rodzinnego

Od 1 lipca lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą zlecać swoim pacjentom badanie na obecność przeciwciał wirusa HCV (anty-HCV) na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Eksperci oceniają, że w kwestii wykrywalności HCV w Polsce nastąpił przełom i wreszcie pojawiła się realna szansa na eliminację tego wirusa w Polsce. Istotne jednak jest, aby skutecznie zachęcić społeczeństwo do wykonania tychże badań. Póki co dane dotyczące zachorowań i zgonów z powodu nieleczonego lub późno wykrytego WZW są nadal alarmujące.

Według najnowszych światowych danych Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C powoduje ponad 1 mln zgonów rocznie, więcej niż HIV/AIDS, czy malaria. Jest ono najczęstszą przyczyną nowotworu i transplantacji wątroby, odpowiada za dwie trzecie zgonów na raka wątroby. 

W skali globalnej szacuje się, że 58 mln osób ma przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C, przy czym rocznie dochodzi do około 1,5 mln nowych zakażeń. Z przewlekłym zakażeniem WZW C żyje 3,2 miliona nastolatków i dzieci.

Warto dodać, że groźnych powikłań nieleczonego WZW C można uniknąć. Obecnie stosowane terapie pozwalają wyeliminować wirusa z krwi u prawie, że wszystkich zakażonych (skuteczność 99 procent). Z leczenia korzystają niestety nieliczni. Powodem tego jest niska świadomość społeczna problemu, bagatelizowanie zagrożenia. Co więcej, nie ma skutecznej szczepionki przeciwko WZW C. Jedynie badanie krwi jest w stanie dostarczyć nam informacji o tym, czy jesteśmy zakażeni czy też nie. Zaszczepić możemy się jedynie w kierunku wirusa HBV.

- Każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien być przetestowany na HCV. Polacy do tej pory niezbyt chętnie chodzili na badania, ale też trzeba przyznać, że dostęp do testu anty-HCV nie był najprostszy. Nadal (pomimo wielu kampanii edukacyjnych) nie mamy takiej świadomości zagrożenia, jak w przypadku chociażby zakażenia HIV. Teraz każdy z nas może wykonać test anty-HCV po wizycie u lekarza rodzinnego. Warto skorzystać z tej możliwości, zanim nieleczone WZW C doprowadzi do marskości lub raka wątroby. Niestety nadal w szpitalach widzimy za dużo chorych w ciężkim stanie, chorych, którzy przez lata nie wiedzieli o swoim zakażeniu. - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Wczesne wykrycie zakażenia WZW chroni przed rakiem

Wirusowe zapalenie wątroby najczęściej wywoływane są przez dwa wirusy HBV i HCV. Stąd nazwa WZW B i WZW C. Wirusy zapalenia wątroby typu B i C przenoszone są głównie przez krew, do większości zakażeń dochodzi w wyniku kontaktu z krwią osoby zakażonej. Dodatkowo wirus HBV może zostać przeniesiony z matki na dziecko oraz istnieje  ryzyko przeniesienia go w trakcie kontaktów seksualnych. Każde naruszenie ciągłości tkanki przy użyciu niesterylnych narzędzi czy przyjmowanie narkotyków drogą dożylną albo donosową, są sytuacją, w której może dojść do zakażenia.

- Naprawdę, każdy z nas może być zakażony. Od 15 lat nasza Fundacja prowadzi działania mające na celu zwiększenie wykrywalności zakażonych i pomocy chorym w leczeniu. Niestety, wciąż spotykamy osoby, u których WZW wykryte zostało po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach od zakażenia, gdy wirus doprowadził do marskości albo nowotworu wątroby. Wielu chorych nie kryje poczucia ogromnego zawodu i rozgoryczenia związanego z tym, że tak długo żyli z infekcją i nikt nie zlecił tak prostego badania, które mogłoby odmienić ich losy. Dziś zrobiliby wszystko, by móc cofnąć czas. Dlatego warto wykorzystać okazję, jaką jest Światowy Dzień WZW i badać się w kierunku zakażeń wirusem HCV czy HBV - komentuje Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Eksperci szacują, że z HCV żyje w Polsce nieco ponad 100 tysięcy osób, kolejne 500 tysięcy jest zakażonych wirusem HBV. Programy lekowe zapewniają w Polsce wszystkim bezpłatny dostęp do najnowocześniejszych terapii, które pozwalają na szybkie wyleczenie niemal wszystkich zakażonych wirusem HCV i kontrolę nad namnażaniem się wirusa u zakażonych HBV. Diagnostyka HBV od wielu lat jest dostępna u lekarza rodzinnego. 

- Zachęcam do wykonania badania wszystkich tych, którzy nigdy w życiu nie testowali się na obecność wirusa HCV. Zakażony może być każdy. Zakażenie wirusem HCV przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, bądź daje takie, które nie kojarzymy z toczącym się zakażeniem. Chorzy często szukają przyczyny swoich dolegliwości. Tymczasem są to manifestacje poza wątrobowe zakażenia wirusem. Szczególnie teraz, w ostatnich dwóch latach, obserwujemy znaczny wzrost wykrywania zakażeń HCV na bardzo późnym etapie choroby, gdy doszło już do silnego uszkodzenia wątroby a nawet doprowadziło do zmian nowotworowych - dodaje profesor Jaroszewicz.

Specjaliści dodają, że wykrycie zakażenia wirusami zapalenia wątroby znacznie zwiększa szansę na uniknięcie późnych następstw zakażenia - marskości i raka wątroby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum