×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Czy przychodnia powinna wykonać test combo za darmo? RPP wyjaśnia zasady

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia13 lutego 2023 13:01

Czy przychodnia powinna nieodpłatnie wykonać pacjentowi test, tzw. test combo - takie pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. RPP wyjaśnia zasady i podkreśla, że "wynik testu pozwala na dokładniejszą diagnozę, a co za tym idzie trafniejszy dobór leczenia i uniknięcie stosowania niepotrzebnej antybiotykoterapii".

Czy przychodnia powinna wykonać test combo za darmo? RPP wyjaśnia zasady
RPP wyjaśnia zasady dotyczące testów combo. Fot. Shutterstock

 

Darmowe testy combo w przychodniach. Pacjenci mają do nich dostęp w POZ

Czy przychodnia powinna nieodpłatnie wykonać test, tzw. combo - to jedno z pytań skierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta.

RPP podkreślił, że w związku ze znacznym wzrostem zakażeń dróg oddechowych, aktualnie pacjenci mają możliwość wykonania w poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) testu tzw. combo.

Przypomina, że jest to test „trzy w jednym”, który pozwala na szybką identyfikację rodzaju zakażenia, czy jest to wirus grypy, koronawirus, czy wirus RSV. 

- Na test Combo 3 w 1 (test antygenowy w kierunku: SARS-CoV-2/grypy A+B/RSV) pacjenta kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta. 𝐃𝐥𝐚 𝐩𝐚𝐜𝐣𝐞𝐧𝐭𝐨́𝐰 𝐳𝐚𝐫𝐨́𝐰𝐧𝐨 𝐭𝐞𝐬𝐭𝐲 𝐣𝐚𝐤 𝐢 𝐢𝐜𝐡 𝐰𝐲𝐤𝐨𝐧𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐬𝐚̨ 𝐛𝐞𝐳𝐩ł𝐚𝐭𝐧𝐞, finansowane ze środków publicznych - wskazuje w odpowiedzi. 

Argumentuje przy okazji, że "wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, ułatwia lekarzowi postawienie właściwej diagnozy".

- A co za tym idzie trafniejszy dobór leczenia np. decyzję o włączeniu leczenia przeciw wirusowego w przypadku rozpoznania grypy i uniknięcie stosowania niepotrzebnej antybiotykoterapii - dodaje. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum