Chiny. Eksperci: fala pandemii koronawirusa osiągnęła szczyt. "Nawet 36 tys. zgonów dziennie"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP22 stycznia 2023 09:16

Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało w niedzielę o blisko 13 tys. zgonów z powodu COVID-19, które miały miejsce w tym kraju od 13 do 19 stycznia. Eksperci oceniają, że obecna fala pandemii koronawirusa osiąga w Chinach swój szczyt.

Chiny. Eksperci: fala pandemii koronawirusa osiągnęła szczyt. "Nawet 36 tys. zgonów dziennie"
Fala pandemii koronawirusa osiągnęła w Chinach szczyt Fot. Shutterstock
  • Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało w niedzielę o blisko 13 tys. zgonów z powodu COVID-19, które miały miejsce w tym kraju od 13 do 19 stycznia. Eksperci oceniają, że obecna fala pandemii koronawirusa osiąga w Chinach swój szczyt
  • Wysoką śmiertelność w chińskiej populacji potwierdzają dokumenty domów pogrzebowych świadczące, iż w ostatnich tygodniach gwałtownie wzrosły zakupy rzeczy niezbędnych w takich sytuacjach, od worków na zwłoki po piece kremacyjne
  • Eksperci ds. zdrowia spodziewają się, że w tym roku w Chinach z powodu Covid umrze ponad milion osób, a brytyjska firma zbierająca dane zdrowotne Airfinity przewiduje, że liczba ofiar śmiertelnych może osiągnąć 36 000 dziennie w najbliższym tygodniu

"Obecna fala koronawirusa osiągnęła punkt szczytowy"

Przed tygodniem Pekin, pod presją opinii międzynarodowej ujawnił, że w ciągu miesiąca, po odejściu od polityki "zero Covid", w Chinach zmarło prawie 60 tysięcy osób, które miały pozytywny wynik na koronawirusa. Wcześniej chińskie władze twierdziły, że od początku pandemii w ich kraju stwierdzono jedynie ok. 5 tys. zgonów.

Między 13 a 19 stycznia w chińskich szpitalach stwierdzono prawie 13 tysięcy zgonów związanych z Covid-19 - poinformowało w niedzielę chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Według ekspertów obecna fala koronawirusa w Chinach osiągnęła punkt szczytowy.

Jak pisze agencja Reuters, wysoką śmiertelność w chińskiej populacji potwierdzają dokumenty domów pogrzebowych świadczące, iż w ostatnich tygodniach gwałtownie wzrosły zakupy rzeczy niezbędnych w takich sytuacjach, od worków na zwłoki po piece kremacyjne.

Nawet 36 tys. zgonów dziennie?

Według Reutersa najnowszy bilans nie obejmuje osób, które zmarły w swoich domach, bowiem lekarze są niechętni wpisywaniu tych przypadków do covidowych statystyk.

Niektórzy eksperci ds. zdrowia spodziewają się, że w tym roku w Chinach z powodu Covid umrze ponad milion osób, a brytyjska firma zbierająca dane zdrowotne Airfinity przewiduje, że liczba ofiar śmiertelnych może osiągnąć 36 000 dziennie w najbliższym tygodniu.

Niepokojące prognozy są związane z obchodami chińskiego Nowego Roku, które mają to do siebie, że miliony osób podróżują do swoich rodzin, aby wspólnie spędzić ten świąteczny czas. Obawy dotyczą szczególnie ludźmi mieszkającymi na rozległych terenach wiejskich, gdzie zaplecze medyczne jest ubogie w porównaniu z zamożnymi obszarami miejskimi.

Jednak Wu Zunyou, główny epidemiolog w Chińskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, uważa iż masowy przepływ ludzi w okresie świątecznym może rozprzestrzenić pandemię, zwiększając infekcje na niektórych obszarach, ale druga fala Covid-19 jest mało prawdopodobna w najbliższym czasie, bowiem 80 proc. chińskiego społeczeństwa przeszło już zakażenie koronawirusem.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum