Ceny testów PCR pod lupą ekspertów. Jest podejrzenie, że są celowo zawyżane

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP09 sierpnia 2021 08:19

Ceny testów PCR pod lupą ekspertów. Firmy oferujące testy PCR na obecność koronawirusa zostaną sprawdzone przez brytyjski Urząd Konkurencji i Rynków (CMA). Dzięki temu rząd zyska pewność, czy firmy nie wykorzystują swojej pozycji oraz czy nie zawyżają cen.

Ceny testów PCR pod lupą ekspertów. Jest podejrzenie, że są celowo zawyżane
W Wielkiej Brytanii zostaną sprawdzone firmy oferujące testy PCR. Fot. Shutterstock
  • O zbadanie cen testów PCR poprosił brytyjski minister zdrowia Sajid Javid
  • Średnia cena testu wymaganego dla wszystkich obywateli po powrocie do kraju wynosi ok. 75 funtów. Jednak rozpiętość cenowa proponowana przez firmy medyczne jest bardzo duża - od 20 do ponad 500 funtów
  • Sprawa zostanie zbadana także pod kątem standardu usług. Nie wszystkie firmy mają potrzebną akredytację

Ceny testów PCR pod lupą ekspertów

Z prośbą do CMA o zbadanie tej sprawy w trybie pilnym zwrócił się minister zdrowia Sajid Javid.

- Wiem, że dla zbyt wielu osób koszt testów PCR może stanowić barierę, zwłaszcza dla rodzin, które chcą podróżować razem. Wszyscy doświadczyliśmy ogromnych zakłóceń w naszym życiu z powodu tej pandemii, ale nie jest w porządku, jeśli niektóre rodziny niepotrzebnie doświadczają dalszych zakłóceń z powodu potencjalnie nieuczciwych praktyk na rynku prywatnych testów dla podróżnych  - napisał Javid.

Średnia cena testu typu PCR, który jest wymagany po powrocie z zagranicy w przypadku wszystkich, niezależnie, czy są zaszczepieni, czy też nie, wynosi ok. 75 funtów, ale na zamieszczonej na rządowych stronach liście ponad 400 firm wykonujących testy jest bardzo duża rozpiętość cenowa - od 20 funtów do ponad 500.

Wlk. Brytania: obowiązkowe testy po powrocie

Duże różnice w cenach, które trudno uzasadnić, nie są jedynym powodem zbadania sprawy. Klienci skarżą się na standard usług niektórych firm, wskazując na przypadki długiego oczekiwania na wynik testu lub otrzymania uszkodzonych przesyłek z zestawami do testów. Pojawiły się także doniesienia, że nie wszystkie firmy, wbrew temu, co twierdzą, mają pełną akredytację na wykonywanie testów.

- Jesteśmy świadomi trosk związanych z rozwijającym się rynkiem testów na Covid-19 dla osób podróżujących za granicę. Zamierzamy udzielić ministrowi zdrowia porady, jak najlepiej zapewnić podróżnym dostęp do testów, które są przystępne cenowo i wiarygodne - oświadczył CMA.

Wszyscy podróżni wracający z krajów z tzw. zielonej listy oraz w pełni zaszczepione osoby wracające z krajów z żółtej listy muszą obecnie wykonać po powrocie jeden test. Osoby wracające z krajów z żółtej listy, a nie są w pełni zaszczepione i wszyscy wracający z krajów z czerwonej listy muszą wykonać dwa testy, przy czym w przypadku powrotu z krajów z żółtej listy można skrócić kwarantannę wykonując jeszcze jeden test.

Czytaj: Siedem krajów na zielonej liście Wielkiej Brytanii. Polska nadal nie

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum