COVID znów w natarciu. Minister zdrowia o wyraźnym wzroście zakażeń i progu dla wznowienia obostrzeń

Autor: Joanna Kobylańska- Butrym • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP08 lipca 2022 13:33

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek, 8 lipca, o wzrostach zakażeń koronawirusem. - Koncentrując się na tych najbardziej czarnych scenariuszach, poziom hospitalizacji jest prognozowany od 6 do 10 tys. - powiedział. Dodał, że poniżej 5 tys. hospitalizacji w skali kraju nie będą podejmowane "kroki  restrykcyjne". Obecnie jest 450 hospitalizacji covidowych.

COVID znów w natarciu. Minister zdrowia o wyraźnym wzroście zakażeń i progu dla wznowienia obostrzeń
Minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Marcin Obara
  • 8 lipca po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i Radą ds. COVID, minister zdrowia podczas konferencji prasowej komentował obecną sytuację epidemiczną w Polsce
  • Adam Niedzielski wskazał, że poniżej 5 tys. hospitalizacji w skali kraju, nie będą podejmowane żadne kroki restrykcyjne. Obecnie - jak dodał - mamy 450 hospitalizacji 
  • - Sytuacja epidemiczna, w jakiej obecnie się znajdujemy nakazuje przede wszystkim koncentrować się na monitorowaniu liczby hospitalizacji i to jest jeden z wniosków z dzisiejszej dyskusji z ekspertami - powiedział
  • Podkreślił także, że "musimy być świadomi tego, że sytuacja może być określona jako alertowa, ale oczywiście będziemy monitorować dalszy rozwój"

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem

Minister zdrowia Adam Niedzielski 8 lipca w siedzibie KPRM przedstawił najważniejsze informacje dotyczące obecnej sytuacji epidemicznej w kraju i wyjaśnił kolejne kroki.

- Dzisiaj od rana dyskutowaliśmy w różnych gremiach pod przewodnictwem pana premiera na temat bieżącej sytuacji epidemicznej, na temat scenariuszy, jakie mogą pojawić się na jesieni w Polsce, ale także rozmawialiśmy o mechanizmach przygotowawczych do tego, jak w zderzeniu z ewentualną falą zwiększenia zachorowań zaplanować nasze działania - zaznaczył.

- W ciągu ostatnich dwóch tygodni obserwujemy bardzo  wyraźne wzrosty liczby zakażeń. Nasz system testowania uległ zmianie w kwietniu i został ukierunkowany z testowania powszechnego na osoby objawowe. Ta polityka testowania jest charakterystyczna dla sytuacji, w której już powszechność zakażeń jest mniejsza, ponieważ mamy w Polsce społeczeństwo, które jest zimmunizowane. Według badań, które prowadziliśmy na przełomie kwietnia i maja ten wskaźnik immunizacji jest powyżej 90 proc. i to daje m.in. podstawę do tego, aby skoncentrować to testowanie na osobach objawowych - dodał.

Szef resoru zdrowia przyznał, że w ciągu ostatnich tygodni zauważalne są znaczne wzrosty zakażeń w kraju: "obserwujemy mniej więcej 60-procentowe wzrosty zakażeń koronawirusem". Dodał także, że wskaźnik reprodukcji wirusa (R) zwiększył się poziomu bliskiego 1,5.

Obostrzenia i restrykcje dopiero powyżej 5 tys. hospitalizacji covidowych

- Sytuacja epidemiczna, w jakiej obecnie się znajdujemy nakazuje przede wszystkim koncentrować się na monitorowaniu liczby hospitalizacji i to jest jeden z wniosków z dzisiejszej dyskusji z ekspertami. Ciężar monitorowania w tych etapach i fazach epidemii jest zdecydowanie przesunięty z monitorowania liczby infekcji na monitorowanie stanu hospitalizacji - podkreślił.

- Hospitalizacje są najważniejszym parametrem, który obserwujemy. Dwa razy w tygodniu otrzymujemy raporty, które mówią o liczbie hospitalizacji w skali kraju i to będzie główny parametr, który będzie podstawą podejmowania ewentualnych decyzji dotyczących stosowania instrumentów zapobiegających covidowi - podsumował.

Minister zapowiedział, że "poniżej 5 tysięcy hospitalizacji w skali kraju nie będą podejmowane dalsze restrykcje, chyba że sytuacja będzie nam nakazywała szybszą reakcję".

Wnioski dotyczące sytuacji w innych krajach

Oprócz tego, szef MZ odniósł się do wniosków dotyczących obecnych i wcześniejszych sytuacji w innych krajach europejskich. 

- Portugalia jest jednym z tych państw, które już w całości przeszły kolejną falę omikronową wariantem BA.5 i tutaj widzimy, że o ile wzrost zakażeń był stosunkowo duży, to wzrost hospitalizacji był niewspółmiernie mały do tego, o ile wzrosły zakażenia. We Francji, Włoszech i Niemczech  - to jest taka grupa trzech krajów, które są na etapie wznoszącym tej fali. Pozostał kraje, w tym Polska, jeszcze nie odnotowują na tyle dużych wzrostów zakażeń, aby przypisać się do państw z dynamicznym wzrostem zakażeń - przekazał.

I dodał: -  Patrząc na sytuację epidemiczną, jak to przekłada się na hospitalizację w tych krajach, warto powiedzieć, że tam gdzie rozwija się pandemia ten poziom hospitalizacji wynosi 10 osób na 100 tys. mieszkańców. Nawet przekładając te parametry na realia Polski, to ryzyko jest maksymalnie 4 tys. zakażeń w dużym uproszczeniu.

Możliwe scenariusze i prognozy na dalsze tygodnie

Minister Niedzielski przedstawił także, jak wyglądają prognozy zaprezentowane przez trzy ośrodki badawcze. Wskazał jednocześnie, że są one obarczone sporym ryzykiem.

- Są znaki zapytania dotyczące tego, jak szybko maleje czy spada odporność po przechorowaniu czy zaszczepieniu - dodał. 

Druga trudność, wpływająca na trafność prognoz to fakt, że "Polska stosunkowo później przeszła falę omikronową". W Europie Zachodniej fala ta "przetaczała się na przełomie roku", z kolei w Polsce "dopiero w styczniu" notowaliśmy duże wzrosty związane z zachorowaniami na ten wariant.

Badania, które określają stopień immunizacji populacji pokazują, że spadek wcale nie jest w przypadku Polski "aż tak szybki". Oznacza to - kontynuował Niedzielski, że w Polsce "doszło do takiej sytuacji, że przez populację przeszły też te późniejsze warianty, które w Europie zachodniej nie były obecne przy fali omikronowej".

- Niezależnie od tych czynników ryzyka, koncentrując się na tych najbardziej czarnych scenariuszach, poziom hospitalizacji jest prognozowany od 6 do 10 tys. Pozostałe scenariusze zakładają zdecydowanie niższe poziomy, które nie stanowią problemu dla wydolności systemu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum