×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

COVID-19 z matki na dziecko. Zdarzenia takie są bardzo rzadkie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 marca 2022 06:15

Zdaniem badaczy, koronawirus SARS-CoV-2 może być przeniesiony z matki na dziecko (przed, w trakcie i po porodzie), ale są to pojedyncze i rzadkie przypadki.

COVID-19 z matki na dziecko. Zdarzenia takie są bardzo rzadkie
Ryzyko przeniesienia zakażenia COVID-19 na dziecko jest bardzo rzadkie. Fot. Shutterstock
  • Badacze z Uniwersytetu Birmingham ustalili, że 1,8 proc. dzieci urodzonych przez kobiety zakażone SARS-CoV-2 miało pozytywny test w kierunku koronawirusa
  • Naukowcy odkryli także, że poród naturalny i karmienie piersią w żaden sposób nie zwiększają prawdopodobieństwa pozytywnego testu u dzieci zakażonych matek
  • - Należy uświadamiać młodym matkom, że ryzyko przeniesienia wirusa na ich nowonarodzone dzieci jest równie niskie, kiedy karmią piersią i rodzą siłami natury. Do obu tych działań należy więc nadal zachęcać kobiety - wyjaśniła prof. Shakila Thangaratinam

Noworodki a zakażenie SARS-CoV-2 u matek

Zespół naukowców z Uniwersytetu Birmingham ustalił, że mniej niż 2 proc. dzieci (dokładnie 1,8 proc.) urodzonych przez kobiety zakażone SARS-CoV-2 ma pozytywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa, przy czym bardziej prawdopodobne jest to, że zarazi się noworodek matki z ciężkim przebiegiem COVID-19, niż tej z łagodną odmianą choroby.

Jednocześnie ci sami badacze odkryli, że poród siłami natury oraz karmienie piersią nie zwiększają prawdopodobieństwa pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 u dzieci zakażonych matek.

Wyniki takie otrzymano po przeanalizowaniu danych dotyczących ponad 14 tys. noworodków z całego świata.

- Nasze badanie jest pierwszym, w którym wykorzystano rygorystyczne metody Światowej Organizacji Zdrowia, aby pokazać, że wirus może przenosić się z matki na dziecko jeszcze w łonie, ale też podczas porodu i po porodzie - mówi kierująca grupą badawczą prof. Shakila Thangaratinam - Jednak rodzice i pracownicy ochrony zdrowia mogą być dość spokojni, ponieważ tylko bardzo mały odsetek dzieci urodzonych przez osoby zainfekowane SARS-CoV-2 jest pozytywny. Oznacza to, że ryzyko tego typu infekcji jest rzadkie.

Ważne karmienie piersią i porody naturalne

- Dodatkowo należy uświadamiać młodym matkom, że ryzyko przeniesienia wirusa na ich nowonarodzone dzieci jest równie niskie, kiedy karmią piersią i rodzą siłami natury. Do obu tych działań należy więc nadal zachęcać kobiety - dodaje.

Autorka publikacji zaznacza jednak, że mimo iż ryzyko jest niskie, to nadal istnieje, dlatego lekarze i decydenci muszą być świadomi, że do zakażenia może dojść w dowolnym momencie ciąży i porodu, więc szpitale muszą być przygotowane na ewentualną pomoc w tego typu przypadkach.

Przypomina również, że ponieważ dzieci matek z ciężką postacią SARS-CoV-2 mają większe szanse na uzyskanie pozytywnego wyniku PCR, powinny być szczególnie starannie monitorowane przez cały czas pobytu w szpitalu. Jednocześnie ciężarne powinny być nadal zachęcane do szczepień w ciąży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze