Brazylia: koniec stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią Ziki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2017 14:29

Rząd Brazylii odwołał stan nadzwyczajny obowiązujący w kraju od listopada 2015 roku w związku z epidemią zakażeń niebezpiecznym wirusem Zika - poinformowała w piątek (12 maja) BBC. Władze powołały się na dane, z których wynika, że liczba zakażeń spadła o 95 proc.

Brazylia: koniec stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią Ziki
Wirus Zika jest przenoszony głównie przez komary Aedes aegypti, ale też drogą płciową i z ciężarnej kobiety na dziecko. Fot. Day Donaldson/Flickr (CC BY 2.0)

Od stycznia do kwietnia br. w Brazylii odnotowano blisko 8 tys. przypadków zakażeń, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku zakażonych było ponad 170 tys. - powiadomiło w czwartkowym komunikacie brazylijskie ministerstwo zdrowia. Ponadto w tym roku nie udokumentowano żadnego zgonu wywołanego przez wirus, podczas gdy w 2016 roku z tego powodu zmarło osiem osób.

Wirus Zika jest przenoszony głównie przez komary Aedes aegypti, ale też drogą płciową i z ciężarnej kobiety na dziecko. Może powodować poważne deformacje u noworodków, w tym tzw. małogłowie (mikrocefalię) i w rzadkich przypadkach choroby neurologiczne u dorosłych. Jego obecność potwierdzono dotąd w 60 krajach; szczególnie ucierpiały kraje Ameryki Południowej i Środkowej. Od 2015 roku do połowy roku 2016 wirusem zaraziło się w Brazylii 1,5 mln osób.

W listopadzie 2016 roku globalny stan wyjątkowy, ogłoszony dziewięć miesięcy wcześniej w związku z lawinowym wzrostem zakażeń Ziką, odwołała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum