Bostonka. Przyczyny, objawy oraz leczenie choroby bostońskiej

Autor: oprac. SzB • Źródło: GIS, Rynek Zdrowia18 marca 2022 06:10

Bostonka, czyli choroba bostońska daje charakterystyczne objawy w postaci wysypki na skórze dłoni oraz stóp.  Bostonka jest wywoływana przez enterowirusy. Najczęściej dotyczy dzieci, ale mogą się nią zarazić również dorośli.

Bostonka. Przyczyny, objawy oraz leczenie choroby bostońskiej
Bostonka najczęściej występuje u dzieci. Fot. Shutterstock
  • Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy. Najczęściej bostonka występuje u dzieci
  • Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz jej śliną czy wydzielinami z nosa czy gardła
  • Na bostonkę i wywołujące ją wirusy nie istnieje szczepionka. W przypadku zachorowania stosuje się wyłącznie leczenie objawowe
  • Choroba bostońska - jak wyglądają leczenie i profilaktyka? Należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny osobistej i unikać kontaktu z chorym

Bostonka. Jak dochodzi do zarażenia?

Bostonka to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez wirusy z grupy Coxsackie należące do występujących powszechnie enterowirusów. Dotyka ona przede wszystkim dzieci do piątego roku życia, ale mogą na nią zachorować również osoby dorosłe.  

Choroba dotyczy dłoni, stóp oraz jamy ustnej (z ang. Hand, Foot and Mouth Disease, w skrócie HFMD). 

Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz jej śliną, wydzielinami z nosa i gardła (podczas kaszlu i kichania), a także płynem pochodzącym z pękających pęcherzyków, które pojawiają się na skórze zakażonego.

Bostonką można się także zarazić poprzez kontakt z przedmiotami i powierzchniami, które wcześniej skaziła osoba chora. 

Należy także wspomnieć, że wirus znajduje się również w stolcu osoby zakażonej. Dlatego też skażona fekaliami woda bądź pożywienie mogą być źródłem wspomnianej infekcji. 

Bostonka. Objawy i leczenie 

Objawy choroby bostońskiej to m.in. gorączka, brak apetytu, osłabienie, ból gardła, owrzodzenia na języku, dziąsłach, wewnętrznych powierzchniach policzków, wysypka bądź pęcherzyki na skórze dłoni oraz stóp (może ona pojawić się również na pośladkach).

Przebieg zakażenia bostonką może być również bezobjawowy.

Bostonka. Objawy są następujące:

  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • osłabienie,
  • ból gardła,
  • owrzodzenia na języku, dziąsłach, wewnętrznych powierzchniach policzków,
  • wysypka bądź pęcherzyki na skórze dłoni oraz stóp (może ona pojawić się również na pośladkach); pęcherzyki później mogą przekształcać się w pęcherze, a na błonach śluzowych mogą tworzyć się owrzodzenia.

Osoba chora jest zakaźna dla innych przez cały tydzień trwania choroby. Najczęściej, choroba ma przebieg dość łagodny i w większości przypadków nie powoduje powikłań (zdarza się jednak, że przebieg jest ciężki, co w następstwie może spowodować np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Nie wymaga ona specjalistycznego leczenia. Wystarczy stosowanie leków przeciwgorączkowych (np. paracetamol, ibuprofen) i przeciwzapalnych.

W związku z dolegliwościami bólowymi w jamie ustnej, pokarmy należy podawać w postaci półpłynnej. Pęcherzyki w tym miejscu często wywołują ból, co wywołuje niechęć zarówno do jedzenia, jak i picia.

Bostonka jest mylona z ospą wietrzną

Choroba bostońska często jest mylona z ospą wietrzną. W obu przypadkach występuje bowiem wysypka. 

Przeciwko temu wirusowi nie istnieje szczepionka. W przypadku zachorowania stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Pacjenci z chorobą bostońską powinni dużo odpoczywać, a także pić chłodne napoje. Ponadto należy unikać ostrych i kwaśnych potraw oraz gorącego jedzenia. 

Jak więc zapobiegać chorobie bostońskiej? Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny osobistej (zwłaszcza mycia rąk mydłem pod ciepłą wodą przed spożywaniem pokarmów czy po wyjściu z toalety).

Ponadto trzeba unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Warto także jak najczęściej czyścić i dezynfekować powierzchnie, które zostały skażone.

W przypadku dzieci, których choroba bostońska najczęściej dotyka, zapanowanie nad wdrażaniem w życie wspomnianych wyżej zasad jest dość trudnym zadaniem. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum