Bezpłatne testy typu combo w przychodniach. Ile to będzie kosztować? Znamy szacunki

Autor: • Źródło: PAP05 stycznia 2023 12:13

Dzisiaj rano podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ, czyli u lekarza rodzinnego, możliwość wykonania testu, który będzie identyfikował, z jaką przypadłością mamy do czynienia – czy jest to RSV, grypa, czy COVID-19 – powiedział w czwartek minister Adam Niedzielski.

Bezpłatne testy typu combo w przychodniach. Ile to będzie kosztować? Znamy szacunki
Pacjent będzie miał możliwość zrobienia testu combo w przychodni. Fot. Shutterstock
  • W czwartek podczas konferencji prasowej minister zdrowa Adam Niedzielski przekazał, że podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu do POZ tzw. testów combo
  • Pozwalają na identyfikację choroby, z którą mamy do czynienia - RSV, grypę lub COVID-19
  • Znamy szacunkowe wyliczenia resortu co do kosztu wprowadzenia rozwiązania

Testów w profesjonalnym obrocie nie zabraknie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu do POZ tzw. testów combo. Szacowane roczne koszty testu i jego wykonania wyniosą około 229,2 mln zł. Do powyższych szacunków Agencja Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji przyjął, że rocznie z przedmiotowego świadczenia skorzysta 6 745 071 pacjentów, a koszt jednostkowy świadczenia wyniesie 33,98 zł.

- Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów - wyjaśnił Niedzielski.

Dodał, że producenci zadeklarowali, że w ciągu tygodnia będą takie testy dostępne.

- One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów - dodał.

Szef resortu zdrowia wyraził nadzieję, że wprowadzana diagnostyka "umożliwi redukowanie ryzyka niepotrzebnej preskrypcji antybiotyków", ponieważ, jak ocenił, cały czas antybiotyki na receptę są przepisywane na zapas.

- Przypominam, że choroby wirusowe nie są leczone lekami antybiotykowymi. Dopiero powikłania czy nadkażenia bakteryjne mogą być w taki sposób leczone - dodał.

Treść rozporządzenia podpisanego przez ministra zdrowia pod tekstem. Wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu.

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze