Będzie przełom w walce z malarią?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2017 10:05

Naukowcy rozszyfrowali genomy dwóch zarodźców malarii: owalnego i pasmowego. Teraz liczą na to, że za pomocą inżynierii genetycznej sprawią, iż pasożyt straci możliwość rozmnażania się.

Będzie przełom w walce z malarią?
Każde odkrycie naukowe zbliża do zwycięstwa nad malarią, choć - póki co - wszystkie metody zawiodły. Fot. U.S. Army photo by Rick Scavetta/Flickr (CC BY 2.0)

Prof. Andrzej Gładysz, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, tłumaczy w Rzeczpospolitej, że zarodźce to pasożyty przenoszące na człowieka - poprzez wektor, jakim jest komar - malarię, czyli "modelową" chorobę pasożytniczą, niszczącą krwinki, centralny układ nerwowy, a także narządy wewnętrzne, zwłaszcza te, w przypadku których niezwykle istotny jest właściwy, niezahamowany dopływ krwi (np. nerki).

Zauważa, że być może właśnie sposobem zewnętrznym, inżynieryjno-genetycznym, uda się zapanować nad rozprzestrzenianiem się malarii, a zidentyfikowanie genomów pozwoli tak przebudować zarodziec pasożyta, że straci on możliwość biologicznego rozmnażania się. Ograniczy to jego dostęp do organizmu żywiciela.

Prof. Gładysz zaznacza, że każde tego typu odkrycie zbliża do zwycięstwa nad malarią, choć - póki co - wszystkie metody zawiodły.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum