Będzie nawet trzy razy więcej zakażeń. Ekspert Rady Medycznej: ostrzejsze restrykcje mogą powrócić

Autor: oprac. JKB • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia04 stycznia 2022 08:25

Dr Artur Zaczyński, członek Rady Medycznej przy premierze, odniósł się do obecnej sytuacji pandemicznej w kraju. - W ciągu najbliższych tygodni liczba zakażeń na Mazowszu może wynieść nawet 5-6 tysięcy.

Będzie nawet trzy razy więcej zakażeń. Ekspert Rady Medycznej: ostrzejsze restrykcje mogą powrócić
Dr Zaczyński przestrzega przed możliwymi obostrzeniami. Fot. AdobeStock
  • Dr Artur Zaczyński ostrzega przed zbliżającą się piątą falą pandemii koronawirusa
  • Jego zdaniem - na przykładzie Mazowsza - można wysnuć wniosek, że już w ciągu najbliższych tygodni nawet trzykrotnie wzrośnie liczba zakażeń
  • - Działalność szpitali jest na granicy wydolności, ale staramy się udostępnić leczenie osobom zaszczepionym i cierpiącym na inne choroby - dodał

Czytaj: Koronawirus. Kraska podał najnowsze dane o zakażeniach i zgonach. Ogromna liczna zgonów

W Hiszpanii przeprowadzono już 50 eutanazji w ciągu pół roku. Pozytywnie rozpatrzono 74 proc. wniosków

Dr Zaczyński: nie przestrzegamy zasad epidemicznych

Dr Artur Zaczyński członek Rady Medycznej przy premierze oraz zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, był gościem porannego programu "Rozmowy Piaseckiego", gdzie wypowiedział się na temat obecnej sytuacji związanej z pandemią w Polsce.

Jak przyznał ekspert, w ciągu najbliższych tygodni rzeczywiście możemy płynnie przejść z czwartej do piątej fali pandemii. Podał przy tym przybliżone liczby zakażeń:

- Zastanawiałem się nad Mazowszem, w tej chwili jest tam 2,5 tysiąca, a pewnie będzie 4-6 tysięcy zakażeń. Szpitale działają normalnie i w większości przypadków realizują podstawowe leczenie obywateli niezakażonych. Działalność szpitali jest jednak na granicy wydolności, ale staramy się udostępnić leczenie osobom zaszczepionym i cierpiącym na inne choroby - zaznaczył.

Lekarz był pytany również o wpływ szczepień na liczbę zakażeń i zgonów.

- Inna jest transmisja, wirus jest bardziej zjadliwy i bardziej transmitowany. Nie przestrzegamy podstawowych zasad epidemicznych i to się będzie cały czas mieliło w społeczeństwie. Wiemy o tym, że osoby niezaszczepione chorują ciężko. Wszystko jest kwestią czasu. Najgorszym problemem jest zgłaszanie się do szpitala za późno - dodał dr Zaczyński.

Sprawdź: Ministerstwo Zdrowia kupi 1000 elektronicznych spirometrów dla pacjentów po COVID-19

Grożą nam znaczne wzrosty zakażeń

Jak zaznaczył zaproszony ekspert, znaczny wzrost zakażeń tak naprawdę zależy od nas samych. "Jeśli nie wprowadzimy zmian w zachowaniach i nie będziemy się pilnowali, restrykcje mogą powrócić".

Podkreślił wielokrotnie, że wszystko zależy od czasu - na przestrzeni następnych tygodni będą w związku z tym podejmowane dalsze możliwe decyzje o restrykcjach. Jednak jak sam dodał, Rada Medyczna ma rozbieżne zdania co do powrotu dzieci do szkół 10 stycznia.

- Myślę, że minister zdrowia przygotowuje rozwiązania w sprawie trzeciej dawki i ogólnie szczepień. Jeżeli będzie się zwiększać liczba zachorowań, to na pewno będą zwiększane zalecenia, np. praca zdalna czy paszporty covidowe. To nie ogranicza transmisji, ale powoduje ochronę- wyjaśnił. 

Zobacz też: Mapy Potrzeb Zdrowotnych. Co się zmienia od 1 stycznia?

Część lekarzy wycofała wypowiedzenia, ponad 60 czeka na decyzje MZ. "Pożar w szpitalu ugaszony czasowo"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum