Badania wskazują, że ryzyko tzw. long COVID zmniejsza się po zakażeniu Omikronem

Autor: • Źródło: PAP17 czerwca 2022 11:44

W razie zakażenia wariantem Omikron mniejsze jest ryzyko rozwoju odległych powikłań, czyli tzw. long COVID. Tak wynika ze wstępnych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

Badania wskazują, że ryzyko tzw. long COVID zmniejsza się po zakażeniu Omikronem
Badania wskazują, że ryzyko tzw. long COVID zmniejsza się po zakażeniu Omikronem. Fot. AdobeStock
  • W razie zakażenia wariantem Omikron mniejsze jest ryzyko rozwoju odległych powikłań, czyli tzw. long COVID. Tak wynika ze wstępnych badań, które zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii
  • Służby medyczne w wielu krajach alarmują, że "long COVID" jest coraz większym wyzwaniem opieki zdrowotnej
  • Ostatnio dominują różne subwarianty Omikronu, nie oznacza to jednak, że w przyszłości mniej będzie odległych powikłań po COVID-19

Badania wskazują, że ryzyko tzw. long COVID zmniejsza się po zakażeniu Omikronem

Z wyliczeń specjalistów King's College London wynika, że po infekcji wywołanej przez wariant Omikron ryzyko rozwoju tzw. długiego COVID-u jest od 20 do nawet 50 proc. niższe w porównaniu do innego podtypu wirusa SARS-CoV-2 o nazwie Delta.

Jak informuje BBC News, wskazuje na to analiza danych zgromadzonych w ramach ZOE COVID Symptom. Ryzyko zależy jednak od wieku pacjenta z COVID-19, chorób współistniejących oraz od tego, jak dawno zostało przeprowadzone szczepienie przeciwko tej chorobie.

Najczęstszymi dolegliwościami długiego COVID-u są zmęczenie oraz tzw. mgła mózgowa

Długi COVID ujawnia się najczęściej po czterech tygodniach od ustąpienia objawów zakażenia i może się utrzymywać przez kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy.

Najczęstszymi dolegliwościami są zmęczenie oraz tzw. mgła mózgowa. Służby medyczne w wielu krajach alarmują, że "long COVID" jest coraz większym wyzwaniem opieki zdrowotnej.

Ostatnio dominują różne subwarianty Omikronu, nie oznacza to jednak, że w przyszłości mniej będzie odległych powikłań po COVID-19.

Wynika to z tego, że ta odmiana SARS-CoV-2 częściej wywołuje zakażenia.

- Nie należy zatem likwidować ośrodków zajmujących się długim Covidem - twierdzi główna autorka badań dr Claire Steves z King's College London.

Z danych Office for National Statistics w Wielkiej Brytanii w maju 2022 r. u 438 tys. pacjentów stwierdzono "long COVID" po zakażeniu wariantem Omikron. Stanowili oni 24 proc. wszystkich chorych z długim COVID-em.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum