×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Aż 15 proc. mieszkańców ma boreliozę. Szokujące wyniki badań na Lubelszczyźnie

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP29 marca 2023 05:18Aktualizacja: 29 marca 2023 06:55

Na Lubelszczyźnie bezpłatnie przebadano 9000 osób w ramach programu profilaktycznego "Stop boreliozie!" - U ok. 15 proc. przebadanych mieszkańców województwa stwierdzono boreliozę – poinformowali 28 marca realizatorzy projektu.

Aż 15 proc. mieszkańców ma boreliozę. Szokujące wyniki badań na Lubelszczyźnie
Aż 15 proc. mieszkańców ma boreliozę. Szokujące wyniki badań na Lubelszczyźnie Lubelskie Fot. Adobestock
  • O wynikach projektu poinformowano 28 marca na konferencji prasowej
  • Dyrektor szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski wyjaśnił, że program profilaktyczny składał się z dwóch części: edukacyjnej i badań w kierunku boreliozy
  • Akcja skierowana była do wszystkich mieszkańców woj. lubelskiego, a szczególnie do grup ryzyka, czyli rolników, leśników, myśliwych

Aż 15 proc. mieszkańców ma boreliozę. Szokujące wyniki badań na Lubelszczyźnie 

Jak przekazano łącznie przetestowano blisko 9 tys. osób, z czego u 1,3 tys. stwierdzono zakażenie boreliozą, co stanowi 15,5 proc. wszystkich badanych.

- Wokół boreliozy narosło wiele mitów i trochę niezdrowych emocji. Natomiast ten projekt pokazał, że można w sposób nowoczesny, adekwatny robić to, co jest właściwe, czyli identyfikować te osoby, które mogą być zakażone, mogły mieć kontakt z kleszczem i w ten sposób zdiagnozować chorobę wcześniej - zaznaczył prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Zwrócił uwagę, że borelioza przez wiele lat może rozwijać się w sposób podstępny, bez jakichkolwiek objawów. "Natomiast odległe konsekwencje mogą być naprawdę opłakane w skutkach i mogą zagrażać naszym pacjentom (…). Dlatego wszelkie tego typu inicjatywy są naprawdę cenne" - podkreślił specjalista chorób zakaźnych.

Projekt "Stop boreliozie!" trwał od 1 marca 2020 roku do 31 grudnia 2022 roku. Jego wartość wyniosła 2,3 mln zł, z czego dofinansowanie unijne i z budżetu państwa stanowiło 2,1 mln zł. "Cieszymy się, że te pieniądze zostały wydane bardzo sensownie, bardzo racjonalnie. Z tych badań wynika, że w naszym województwie istnieje duże zagrożenie, jeżeli chodzi o zakażenia boreliozą (…) To jest wielkie wyzwanie przed nami. Gwarantuję, że wszystkie dobre propozycje, pomysły tego typu projektów będą wspierane przez urząd marszałkowski" - zapewnił wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum