Andrusiewicz: od stycznia testy combo będą już dostępne w przychodniach. Trwają rozmowy

Autor: JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia29 grudnia 2022 12:00

- Ten tydzień powinien być delikatnie lepszy, z naciskiem na delikatnie, co wynika m.in. z faktu, że od piątku mamy ferie świąteczne w szkołach - powiedział na antenie RMF FM Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz: od stycznia testy combo będą już dostępne w przychodniach. Trwają rozmowy
Rzecznik MZ podkreśla, że znajdujemy się w szczycie sezonu grypowego. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił w RMF FM, że obecny tydzień może być nieco "delikatniejszy" pod kątem liczby zakażeń 
  • Wyjaśnił także, że dzieci gorzej i ciężej przechodzą obecną falę grypy, ponieważ ich organizmy osłabiły się m.in. przez naukę zdalną i brak kontaktu z innymi patogenami
  • - Niestety nadal u nas pokutuje tendencja bardzo słabej wyszczepialności wśród dzieci - podkreślił rzecznik
  • - Testy combo będą dostępne w nowym roku – chcemy, żeby były od stycznia dostępne już w przychodniach POZ - zapowiedział

Szczyt sezonu grypowego w Polsce

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz był gościem RMF FM, gdzie wyjaśnił obecną sytuację związaną z sezonem grypowym.

- Ten tydzień powinien być delikatnie lepszy, z naciskiem na delikatnie, co wynika m.in. z faktu, że od piątku mamy ferie świąteczne w szkołach, czyli mniej zakażeń będzie wśród uczniów. Widzimy też spadek hospitalizacji, ale czy to będzie stały trend? Zobaczymy - powiedział.

W rozmowie podkreślono, że zdaniem wielu ekspertów obecnie trwający sezon infekcyjny charakteryzuje się ciężkim przebiegiem szczególnie wśród dzieci. Rzecznik resortu zaznaczył, że powodem takiego stanu jest wpływa epidemii COVID-19.

- Mieliśmy ponad dwa lata pandemii, w której panował jeden patogen - koronawirus. Mieliśmy naukę zdalną, brak kontaktu dzieci z otoczeniem. Trochę organizmy dzieci się wyjałowiły. Brak kontaktu z pozostałymi wirusami stworzył możliwość braku ochrony i szybszego wniknięcia innych wirusów. Niestety nadal u nas pokutuje tendencja bardzo słabej wyszczepialności wśród dzieci - wyjaśnił.

Ministerstwo przygotowało system

Zdaniem rzecznika jesteśmy obecnie w samym epicentrum sezony grypowego/infekcyjnego. Zapewnił przy tym, że nie ma większych utrudnień w kontakcie z lekarzami. 

- Mamy moment, kiedy znajdujemy się na szczycie tego grudniowo-styczniowego epicentrum grypowego i rzeczywiście te oczekiwania czasem mogą być dłuższe, ale widzimy już po danych szpitalnych – podkreślam raz jeszcze – lekko zaczął nam spadać poziom hospitalizacji. Ten kontakt z lekarzem powoli zaczął słabnąć, ale nie można mówić, że to jest już tendencja - podał rzecznik MZ.

Na pytanie o to, czy resort zdrowia był przygotowany na nadejście grypy, rzecznik odpowiedział: - Ministerstwo Zdrowia miało zapewnić po pierwsze szczepionki i od września są one dostępne i każdy chętny może się szczepić. Po drugie leków przeciwwirusowych i antybiotyków nie zabrakło.

I dodał: - My odpowiadamy za przygotowanie systemu do sezonu grypowego, infekcyjnego i ten system jest przygotowany. Nikt nie jest odsyłany ze szpitala, dla dzieci - mimo szczytu hospitalizacji - łóżek nie brakuje, choć czasem w niektórych szpitalach trzeba skorzystać z rezerwy. Mamy leki przeciwwirusowe i nadal dostępne są w aptekach leki przeciwzapalne. Antybiotyków nie brakuje, choć zwiększyła się aprowizacja polskiego rynku o blisko 2 mln.

Testy combo już od stycznia

Wyjaśnił przy tym, że już od stycznia w przychodniach POZ będą dostępne bezpłatne testy tzw. combo wykrywające COVID-19, grypę i RSV. Obecnie resort zdrowia kończy rozmowy na ten temat.

- Testy będą dostępne w nowym roku –  chcemy, żeby były od stycznia dostępne już w przychodniach POZ. W tej chwili prowadzimy rozmowy z przedstawicielami POZ-ów, m.in. Porozumienia Zielonogórskiego, na jakiej zasadzie ma nastąpić aprowizacja przychodni. Czy mamy zakupować testy przez RARS czy też dać możliwość przychodniom samodzielnego zakupu, a następnie zrefundowania tego zakupu - doprecyzował.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum