Adam Niedzielski: stan zagrożenia epidemią nie zostanie zniesiony

Autor: PAP • Źródło: PAP05 grudnia 2022 19:15

Nie ma decyzji o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego w kraju – powiedział w poniedziałek w Kaliszu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski: stan zagrożenia epidemią nie zostanie zniesiony
Minister zdrowia Adm Niedzielski gościł dziś w Kaliszu. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski gościł w poniedziałek w regionie południowej Wielkopolski
  • Uczestniczył w otarciu przychodni lekarskiej w Mikstacie, nowoczesnego, pięciosalowego bloku operacyjnego w ostrowskim szpitalu i Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo w Akademii Kaliskiej
  • Zapytany przez PAP o termin zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego w kraju powiedział, że nie ma takiej decyzji

Stan zagrożenia epidemią nadal obowiązuje

Wcześniej 28 listopada na konferencji prasowej w Czeladzi premier Mateusz Morawiecki zapytany, czy od 1 stycznia 2023 r. zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego powiedział, że "Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić" - odpowiedział.

Wskazał, że już wiele razy rząd został zaskoczony przez pandemię COVID-19. Dlatego - jak podkreślił - trzeba upewniać się w bardzo wielu ośrodkach analitycznych i patrzeć na to, co robią inni.

Jednocześnie ocenił, że COVID-19 jesienią tego roku nie stanowi takiego zagrożenia, jakiego jeszcze parę miesięcy temu się obawiano. Zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów wydaje się, że grypa powoli staje się przynajmniej tak samo groźna, jak koronawirus.

Od 16 maja rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego. Pod koniec października b.r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z którą obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach zostaje przedłużony do 31 grudnia 2022 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i aptekach jest uzasadnione:

1) aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem;

2) sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze