Adam Niedzielski: pod koniec lipca może być dziennie ponad 7 tysięcy zakażeń

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/TV Republika12 lipca 2022 20:22

- Od dwóch, trzech tygodni, mamy zwiększoną liczbę zakażeń, z tygodnia na tydzień ta liczba się podwaja. W tym tygodniu otworzyliśmy poniedziałek z wynikiem 2 tysięcy zakażeń dziennie - minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem wieczornej audycji Tomasza Sakiewicza "Dziennikarski poker" w Telewizji Republika.

Adam Niedzielski: pod koniec lipca może być dziennie ponad 7 tysięcy zakażeń
Bezpłatne testy można otrzymać w przychodniach POZ. Fot. Shutterstock
  • Dzisiejsze statystyki mówią o 2035 zakażeniach koronawirusem. To dwukrotny wzrost w stosunku do danych z wczoraj.
  • 28 czerwca było 696 zakażeń koronawirusem, w tym 71 ponownych
  • Minister Adam Niedzielski, pytany w programie Sakiewicza, czy epidemia wraca, potwierdził obserwowalny wzrost liczby zakażeń

Z tygodnia na tydzień liczba zakażeń się podwaja

- Od dwóch, trzech tygodni, mamy zwiększoną liczbę zakażeń, z tygodnia na tydzień ta liczba się podwaja. W tym tygodniu otworzyliśmy poniedziałek z wynikiem 2 tysięcy zakażeń dziennie - poinformował szef resortu zdrowia na antenie TV Republika dodając, że sytuacja, w której jesteśmy, jest diametralnie inna, niż w trakcie poprzednich fal epidemii. - Często te infekcje będą niezauważalne. Mamy dużo ekspozycji i infekcji, ale hospitalizacji niewiele. Sytuacja, w której jesteśmy, jest diametralnie inna, niż poprzednie fale. 

Jak przyznał, poziom zagrożenia dzięki akcji szczepień się obniżył i aż 91 proc. osób ma przeciwciała.

- Mamy pamięć komórkową, która odtwarza reakcje organizmu. Brak przeciwciał nie zawsze oznacza brak odporności - przyznał Adam Niedzielski. - mieliśmy system testowania, który pozwala wykonać 180 tysięcy badań dziennie. Teraz system jest inny, ukierunkowany na osoby z objawami. U lekarza rodzinnego można otrzymać darmowe testy antygenowe.

Jakie scenariusze bierze pod uwagę resort?

- Ten najbardziej prawdopodobny to zwiększona liczba zakażeń, pod koniec lipca może ich być nawet 7 tys. dziennie - powiedział Adam Niedzielski.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum