Adam Niedzielski: kraken nie stanowi obecnie istotnego zagrożenia dla Europy

Autor: • Źródło: PAP13 stycznia 2023 12:56

Kraken, czyli XBB.1.5, nie stanowi obecnie istotnego zagrożenia dla Europy w ocenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób – napisał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski: kraken nie stanowi obecnie istotnego zagrożenia dla Europy
  • XXB.1.5, nazywany krakenem, to najnowsza odmiana wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2.
  • Szef MZ napisał na Twitterze, że wzrost obecności krakenu na kontynencie nie jest dziś znaczący.
  • Może stać się wariantem dominującym na wiosnę. Co ważne: poza zwiększoną transmisją nie wpływa na cięższy przebieg COVID-19" - dodał Niedzielski

Nowy wariant przenosi się szybciej

XXB.1.5, nazywany krakenem, to najnowsza odmiana wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

Według ekspertów najnowszy subwariant XBB.1.5 omikronu przenosi się nawet do 40 proc. szybciej niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2. W Stanach Zjednoczonych jest przyczyną ok. 40 proc. wszystkich zakażeń.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że kraken, czyli XBB.1.5, "nie stanowi obecnie istotnego zagrożenia dla Europy w ocenie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Mutacja Kraken ma dużą zdolność obchodzenia odporności immunologicznej nabytej w wyniku szczepienia lub wcześniejszej infekcji, co najprawdopodobniej znacząco podwyższy liczbę zakażeń. Wirus w tej formie łatwiej przenika do komórek niż jego poprzednie warianty. W opinii WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, ta przenikliwość nie jest sprzężona z ostrzejszym przebiegiem choroby.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum